ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Како да се храните при доењето
  Како да се храните при доењето

  Како да се храните при доењето

  Содржината на мајчиното млеко варира во зависност од тоа каква храна внесува мајката. За да овозможите здрава исхрана за вашето бебе – и негови оптимални перформанси-следете ги овие упатства.

  Внесувајте доволно калории. На мајките им се советува да го зголемат дневниот внес за 300 до 500 калории. Посоветувајте се со Вашиот лекар  дали тоа е потребно кај вас и Вашето бебе.

  Имајте балансирана исхрана. Меѓу другото, тоа значи внесување на неколку порции интегрални житарки, овошје, зеленчук и млечни производи дневно, како и доволно протеини, калциум и железо.

  Избегнувајте цигари, коефеин и алкохол. Истражувањата покажале дека пушењето цигари за време на доењето е во директна корелација со синдромот на ненадејна смрт кај бебињата. Кофеинот е дозволен во одредени количества, но планирајте – пијте кафе исклучиво по подојот, за телото да стигне да го исфрли кофеинот пред следното доење. Слично треба да го планирате и внесувањето на алкохол, при што се препорачува да избегнувате пиво, вино и коктели.

  Некои мајки ќе треба да бидат умерени со зачинета храна. Млекото во кое е навлезен вкусот на кари, ѓумбир или лук ќе им пречи на некои бебиња, додека други воопшто нема да забележат. Внимавајте кога ги внесувате овие продукти и забележете ја реакцијата на Вашето бебе.

  Избегнувајте храна што создава гасови ако имате бебе кое страда од грчеви.

  Конслутирајте се со вашиот лекар околу лекарствата што ги пиете, како и разните витамини и додатоци во исхраната. Многу мајки продолжуваат да ги земаат преднаталните витамини и во текот на доењето. Прашајте го Вашиот лекар пред да почнете да земате какви и да е додатоци или лекарства.

  Пијте барем 2 литри вода на ден.

  Избегнувајте диети.

  Внимавајте на симптоми на алергија. Ако бебето покаже симптоми како што се гасови, пролив, исип или некоја општа вознемиреност,можно е да има алергија на млешни производи. Исфрлете ги млешните производи од вашата исхрана две недели  и видете дали состојбата на бебето ќе се подобри. Ако се случи тоа, соопштете и го Вашиотнаод на лекарот.