ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Како да се разбие монотонијата на породилното отсуство
  Како да се разбие монотонијата на породилното отсуство

  Како да се разбие монотонијата на породилното отсуство

  Бебето е авантура. Бебето пристигнува, сите се возбудени, сè е ново и интересно. Малку е стресно и заморно, особено ако бебето е често будно ноќе. Но, како поминува времето  на породилно отсуство и првата година на бебе, се создаваат некои рутини кои одговараат и на мајката и на бебето (бебиња сакаат рутина!), но понекогаш може да се чувствувате монотоно и покрај среќата што ја носи новиот член во домот. Будење, хранење, менување пелени, одење, спиење, играње и сл. И да не заборавиме: подготвување на ручек, зачистување на куќата, перење,пеглање…
  Како да го направите  времето со бебето поинтересно?

  Планирајте!

  Ништо нема да се промени само од себе. Размислете кои активности може да ги вметнете на начин кој нема да донесе премногу стрес и не бара многу напор – за сите работи што ги имате, ви требаат активности за одморање. Нов предизвик секој ден ќе биде доволен, па дури и најмалиот. На пример, утре можете да одите со Вашето бебе во количка во потрага по нов парк. Можете  да направите играчка “направи-сам и за себе” и да си играте? Интернетот е полн со предлози. Земете храна за птици во паркот. Направете пикник во близина на зелена површина – што треба? Ќебе, некои играчки, шишиња со освежителни пијалоци, а можеби и некоја храна. Тревата, цвеќињата, птиците и минувачите се само дополнителна занимација. Ако е навистина жешко, земете шише со прскалака за вода, така ќе биде уште позабавно. Можеби дури и сликовница? Можеби можете да засадите цвеќе или зрна од грав заедно, за што потоа ќе гледате да расте, да го полевате и мерите.  Купете вентилатор со меурчиња од пена, тоа ви гарантира часови на забава.

  Нови познанства

  Породилното отсуство може да биде осамен период, особено кога поминале неколку месеци од раѓањето на бебето. Пријателите без деца го продолжуваат својот брз живот, а со оние што имаат деца, многу потешко е да се усогласат за времето и местото на дружење. Но, парковите се полни со мајки со деца.

   

  Време е за Вас
  Нема ништо полесно да се каже, и ништо  тешко да се направи. Како да најдете време за себе? Понекогаш многу тешко. Постои еден трик што често се споменува, “звучи глупаво”, но тоа навистина помага. Станете пред вашето бебе. Дури и 10тина  минути порано, тишината, мирот и топлото кафе навистина може да помогне да се започне денот на вистинскиот начин. Тоа е исто така совршено време за планирање на активностите со бебето. Дозволете да се спомене, исто така, дека е потребно понекогаш да го оставите  бебето за еден час или два на вашиот  сопруг, мајка, пријателка, свекрва … и да се погрижите за вашиот изглед, да прочитате некоја книга или списание, погледнете  филм или едноставно да седите во тишина.


  Хоби

  Хоби? Што е тоа? Да претпоставиме дека тоа е она што сте работеле во слободното време пред да се роди бебето (дали се сеќавате на тоа?). Јасно е дека повеќе не постои тоа време, но потрудете се да не се откажувате од она што навистина го сакате, барем по малку, понекогаш.

  Авантурите

  Зошто да не донесете одлука да имате авантура еднаш месечно? Со бебе тоа сигурно нема да биде  скокање со банџи, но ако имаат можност, да одите во зоолошка градина, базен, патување, посета на фестивалот, музеј, фарма … Тоа може да биде за време на викендот кога ми се вклучиле и  другите членови на семејството и пријателите.