ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Како кујната да ни биде побезбедна?
  Како кујната да ни биде побезбедна?

  Како кујната да ни биде побезбедна?

  Дали е пожелно да се стави заштитна ограда на вратата од кујната?

  Некои родители ставаат заштитна ограда на вратата од кујната, така што бебето да  не влезе во полето кое е потенцијално многу опасно. Така можете да бидете опуштени додека готвите, но нема да знаете дали се случило нешто во другата просторија.

   

  Подобра опција е, ако имате доволно простор да поставите ограда или столица за хранење во кујната. Кога вашето бебе ќе е малку поголемо, тоа ќе може да седи на столот за хранење – така што ќе ја минимизирате повредата, но знајте дека вашето бебе нема да сака да биде затворено долго и тој простор треба да биде безбеден.

   

  Која заштита треба да ја ставам во кујната за да го направиме нашиот простор безбеден?

  Бебињата се инстинктивно љубопитни, фаќат во рацете и се ставаат во устата. Затоа, треба да се осигурате дека опасните супстанции и предмети не се на дофат на вашето дете.

   

  Ставете заштита на фиоките и кујнски елементи каде што имате остри предмети или предмети од стакло или друг кревок материјал.

   

  Заштитете го фрижидерот, рабовите на масата, регулаторите на шпоретот, машина за садови, на вратата на рерната и сл.

   

  Бебињата сакаат да претураат по  ѓубрето и да го стават ѓубрето во  уста – затоа чувајте го ѓубрето во цврсто затворена кеса или под мијалникот и ставете заштита на вратата.

   

  Што е најважно, бебињата никако не смеат да дојдат во допир со детергенти за миење садови, производи за чистење, алкохол, алуминиумска фолија и пластични кеси.

   

  Како можам да бидам сигурен дека моето бебе нема да изгори или да крвари?

  Бидете сигурни дека не ставате топли пијалаци и топла храна на работ на масата каде што бебето може да ги фати.

   

  Уредите како тостер, блендер, машина за кафе итн. Треба да се исклучат по употребата и да се складираат. Ставете заштита на приклучоците.

   

  Кога готвите, користете го задните рингли и држете ги рачките од тавите и тенџерињата свртени кон зидот, така што бебето да не може да стигне до нив.

   

  Кога користите столче за хранење секогаш треба да го врзете бебето. Столот не треба да биде блиску до електричен уред, котел, или нешто што може да биде опасно.

   

  СОВЕТ: Сè што ќе се истури веднаш треба да се исчисти, така што подот нема да биде лизгав.