ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Каша од ориз, цвекло и пилешко 8 +
  Каша од ориз

  Каша од ориз, цвекло и пилешко 8 +

  СОСТОЈКИ:

  цвекло

  2  супени лажици ориз

  40-50 гр пилешко

  Морков

  малку кромид

  ПОДГОТОВКА:

  1. Оставете го оризот да отстои во ладна вода најмалку еден час пред подготовката.

  2. Измијте го цвеклото и гответе го во посебен сад заедно со кората околу еден час.

  3. Исечете го пилешкото во ова време и исчистете го кромидот и морковот и исечете ги на мали парчиња. Истурете го месото и зеленчукот во вода и нека вријат половина час. На половина од времето за готвење, додадете го оризот и продолжете со подготовката на оброкот додека не се омекнат сите состојки (за уште 15-20 минути). Можете да го готвите одделно онолку долго колку што сакате, а потоа се да соедините на крајот.

  4. Кога цвеклото ќе се свари, почекајте додека не се излади и нежно отстранете ја кората. Изблендирајте го во блендерот со додавање на водата што претходно сте ја извадиле.

  5. Прелијте го зготвениот ориз со сос од свекло, промешувајте и можете да го понудите овој вкусен, здрав и интересен оброк на бебето …

  ЗАБЕЛЕШКА:

  Бидете внимателни, ако вашето бебе не е љубител на оваа храна додадете малку сос од цвекло за да се избегне неговиот доминантен вкус.

  Во зависност од возраста на бебето можеби се ќе треба да изблендирате. Добар апетит !