ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Каша од телешко месо, тиквички и ориз 7+
  Каша од телешко месо

  Каша од телешко месо, тиквички и ориз 7+

  Телешкото месо е исклучително богато со протеини, минерали и витамин Б, па пожелно е да се конзумира најмалку два пати неделно. Кашата од телешко месо, тиквички и ориз е со благ вкус кој сигурно ќе им се допадне на бебињата,  хранлива е и прилагодена за децата кои само што воведуваат месо во исхраната.

  Еве како се подготвува…

  сосотојки:

  ориз (половина чаша)

  парче тиквичка

  парче телешко месо (40 g)

   

  ПОДГОТОВКА:

  1.Исечете го телешкото месо и гответе го во малку вода, гответе околу 40 минути, потоа додајте ја излупената и исецкана тиквица и ориз (претходно измијте го, 3, 4 пати) и гответе се уште 15-20 минути. Пожелно е да се натопи оризот преку ноќ или барем неколку часа пред подготовката. Вода додадете колку што е потребно, ако испари.

  2.Осигурајте се дека сè е доволно меко и ако е, изблендирајте се во блендерот. Потребно е само неколку секунди до совршено мазна текстура на оброкот, особено ако бебето првично се храни и ако не се навикнало на месото. Веруваме дека ова бебето ќе го сака и дека мајките ќе бидат среќни со празни чинии…

  Уживајте!