ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Кога бремената жена дехидрира
  Кога бремената жена дехидрира

  Кога бремената жена дехидрира

  Дехидрацијата не е главен проблем кај повеќето бремени жени, но за некои жени тоа може да биде многу опасна состојба. Дехидратација кај секој може да предизвика немоќ и слабост, но за време на бременоста, тоа исто така може да го оштети режимот на нероденото дете, па дури и да предизвика спонтан абортус.

  Во повеќето случаи, дехидрација во текот на бременоста се случува во првиот квартал, додека бремените жени имаат утрински мачнини. Кога жената има чувство на гадење и не може да задржи многу од храната што ја внесува, вклучувајќи ја и водата,  многу лесно  станува дехидрирана. Повраќањето може да му одземе на телото течности и витамини кои му требаат за да остане здрав и бебето да е хидрирано.

  Бремените жени во овие ситуации може да завршат во болница, и можеби ќе треба да  добијат замена интравенски течности за да се рехидрираат кога тие се веќе сериозно болни. Хоспитализацијата понекогаш може да потрае неколку дена, додека лекарите не успеваат да ја повратат ситуацијата под контрола. Најголем страв во овој момент е дали постојат амнионски течности за бебето. Без доволно вода, детето може да има деформитети на стапалата, нозете и рацете.

  Подоцна во текот на бременоста во вториот или третиот триместар од бременоста, жената може да дехидрира ако е болна, премногу активна и ако не пие доволно вода или во текот на летните месеци, кога  е многу жешко, што може да предизвика различни видови на проблеми – и за мајката и за бебето.

  Дехидрацијата често води кон предвремено раѓање, бидејќи матката може да почне со контракции поради недостаток на вода. Ако мислите дека ова може да биде случај за вас, обидете се испиете најмалку две големи чаши вода, а потоа одморете се и видете дали контракциите ќе запрат. Јавете се кај вашиот лекар и консултирајте се со него.

  Еднакво важно е да пиете осум чаши вода дневно за време на бременоста, како и кога не сте бремени.