ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Кога и како се воведува грозјето во исхраната кај бебињата?
  Кога и како се воведува грозјето во исхраната кај бебињата?

  Кога и како се воведува грозјето во исхраната кај бебињата?

  Кога и како се воведува грозјето во исхраната кај бебињата.

  Слатко и вкусно, многу антиоксиданти и витамини, грозјето е одличен избор за бебе постаро од 8 месеци.
  Според сите совети од педијатрите, грозјето во бебешката исхрана се воведува помеѓу осмиот и десеттиот месец.
  Грозјето содржи флаваноиди кој се е одговорни за здравјето на срцето но и штити и од лошиот холестерол. Грозјето исто така е богато со антиоксиданти.
  Нутритивна вредност на грозјето (100g)
  Витамини
  Витамин 1-92 UI
  Витамин C – 3.7 mg
  Витамин (tiamin) – .08 mg
  Витамин (riboflavin) – .05 mg
  Ниацин – 27 mg
  Фолна киселина – 4 mcg
  Минерали
  Калиум – 176 mg
  Фосфор – 9mg
  Магнезиум – 5g
  Калциум – 13 mg
  Натриум – 2 mg
  Железо – 27 mg
  Исто така содржи помала количина на манган, бакар и цинк.
  Како бебето треба да го јаде грозјето?
  Кај грозјето не постои ризик од алергии, но постои опасност од гушење поради неговиот округол облик, ситни семки и тенка лушпа. 
  Некои педијатри сметаат дека грозјето може да се воведе во исхранта на бебето тогаш кога ќе наполни 6 месеци, но исклучително добро исчистено и испрасирано. Меѓутоа, тоа тогаш губи многу антиоксиданти кои се наоѓаат во лушпата.