ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Кога лимонот може да ве доведе до сигурна болест?
  Кога лимонот може да ве доведе до сигурна болест?

  Кога лимонот може да ве доведе до сигурна болест?

  Кога лимонот може да ве доведе до сигурна болест?

  Сигурно се сеќавате на бабините колачи со рендана кора од лимон и совршените здрави сокови?
  Сепак, нутриционистите предупредуваат добро да размислите пре да почнете да рендат, бидејќи ова овошје не е за јадење, а не се препорачува ни во колачи, салати или диети.
  За да може цитрусот да се одржи свеж, се третира со разни пестициди. Многу од вас, кога ќе видат свеќ, жолт, сјаен лимон мислат дека здрав, но тој е само полн со пестициди.
  Како и кај сите врсти на агруми во периодот кога седат во кладишта или на трговските рафтови може да доведе до труење кое поттикнува и гливици.


  Од таа причина по бербата се третираат со фунгициди, со што биде се намалиле.
  Миењето со вода, па дури и долготрајното седење во вода, не може да уништи отрови од овие хемикалии. Користењето на хиперманганот или некој друг дезифициент нема да помогне бидејќи го уништува вкусот.
  Се препорачува, што помалку да се употребуваат фабрички адитиви за колачи. Тие се здрави, бидејќи таквите производи се строго контролирани и на декларацијата точно ја пишува содржината, додека злоупотребата на пестициди ја има насекаде. Директно се внесуваат токсични материи во организмот.