ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Кои навики помагаат да се подигне апетитот на децата
  Кои навики помагаат да се подигне апетитот на децата

  Кои навики помагаат да се подигне апетитот на децата

  Кој родител не доживеал проблеми со хранење на деца.

  Одбивање на храна, размачкани раце, расфрлана храна на подот може да биде само еден од проблемите при хранењето. На губење на апетитот може да влијаат многу елементи на животната средина, како и самата структура на исхраната. За да му помогнете на вашето дете да се чувствува порасположено за јадење, обидете се со некои од овие совети.

   

  За апетитот, најважно е детето да е активно во текот на денот за да ги потроши претходно внесените калории. Повеќе игри и активности, особено на свеж воздух ќе резултираат со подобар апетит. Престојот во многу топла средина, го намалува апетитот кај децата. Ако можете проветрете пред хранењето.

   

  Ако детето одбива храна, пробајте со омилената храна во мали количини. При хранењето, користете го вашиот уметнички дар и декорирајте ја чинијата на забавен и весел начин. Полека ќе го стимулира метаболизмот и детето автоматски ќе побара “репете” кога ќе почувствува доволно глад. Со цел да не се влезете во една монотона навика за јадење, обидете се да ги скриете состојките што детето одбива да ги јаде.

   

  Бидете сигурни дека бебето не консумира шеќер или слатки како чоколада или колачиња пред јадење. Обидете се вашето бебе да се напие вода најмалку половина час пред главниот оброк.

   

  Многу млеко во исхраната на детето може да доведе до намален апетит и како замена за млеко можете да го користите јогурт.

  Цинкот е добра состојка за варење и зајакнување на имунитетот, особено кога во бебешкото мени се вклучени тиква, сончоглед и ореви како бадеми или ореви, како и зеленчук како краставица, грашок.

   

  Особено обидете се со овошје за да го забрзате метаболизмот и варењето.

   

  Ако детето помине низ етапите и не јаде неколку дена, не се возбудувајте премногу и не го терајте со сила да јаде, но сепак обрнете внимание на општата физичка состојба.