ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Крцкаво пилешко во овесни снегулки
  Крцкаво пилешко во овесни снегулки

  Крцкаво пилешко во овесни снегулки

  Здрава верзија на пржено поховано пилешко кое децата, но и возрасните ќе го обожаваат!

  Со пилешкото во овесни снегулки идеален прилог е компир од рерна.

  Потребно е (за 4 особи):

  600 грама бело пилешко месо,

  Една рака овесни снегулки,

  3 лажички сенф,

  3 лажички масло,

  Сол,

  Зачини по желба

  Припрема:

  Овесните снегулки (или мешавина од овесни и ржани снегулки) ставете ги во кеса за замрзнување и иситнете ги со чекан за месо, но не премногу.

  Измиеното и исцедено пилешко месо посолете го и зачинете, па премачкајте го со сенф.

  Добро “извалкајте” го во иситнетите снегулки.

  Во плех ставете масло или ставете хартија за печење и ставете ги парчињата пилешко.

  Печете триесетина минути на 200 степени.

  На здравје!