ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Крем супа со путер од кикирики
  Крем супа со путер од кикирики

  Крем супа со путер од кикирики

  Орашастиот путер не треба да се користи само за слатки јадења, за тоа одличен пример е токму овој рецепт во кој ќе видите дека одлично оди со солени јадења. 

   Состојќи: 2 шолји млеко, 6 лажици путер од кикирики, хималајска сол, половина лажица цимет, тостиран леб по желба. 

  puterodkikiriki, biocosmos, babyshop, babyshopmk 

   Припрема

  Путерот од кикирики и млекото помешајте го и ставете го во лонец да се загрее на средна јачина. Мешајте се додека путерот не се стопи. Додадете цимет и сол, потоа гответе го на средна јачина. Мешајте се додека не се стопи. Додадете цимет и сол, па гответе на средна брзина додека не почне да крчка. Кога ќе се зготви, исклучете ја ринглата а потоа изрендајте го тостираниот леб и додадете го. Почекајте малку да се олади и послужете.  

  Путерот од кикирики може да го најдете во продавниците на Bio Cosmos

  biocosmos, babyshop, babyshopmk, puterodkikiriki