ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Ледени коцки со вишни
  Ледени коцки со вишни

  Ледени коцки со вишни

  Ледени коцки со вишни

  Освежителен колач со вишни кој не се пече, идеален за топлите летни денови.
  Потребно е:
  · 200 gr. кекс
  · ½ kg. шеќер
  · ½ L, вода за вишни
  · ½ kg вишни (свежи или замрзнати)
  · 4 пудинзи од ванила
  · 2 dl. вода за пудинг
  · 100 gr шлаг крема
  · Мало чоколадо за декорација


  1. Во длабок сад наредете го кексот.
  2. Ставете го шеќерот и водата во длабока шерпа и ставете на шпорет да се вари. Повремено мешајте се додека шеќерот не се растопи.
  3. Во водата додавајте ги вишните (можат и смрзнати). Оставете да се крчка уште 10 минути и повремено мешајте.
  4. Растворете го пудингот во 2dl вода, додадете вишни и варете ги. По потреба додавајте уште малку вода.
  5. Кога филот малку ќе се олади, ставете го кексот. Израмнете го и оставете да се олади.
  6. Кога филот ќе се олади, разматете крем шлаг и премачкајте го преку филот.
  7. Изрендајте го чоколадото како декорација и оставете го колачот во фрижидер да се олади. Колачот исечете го и послужете го.