ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  МАЈКИ, ПРОВЕРУВАЈТЕ ГИ РОКОВИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ
  МАЈКИ

  МАЈКИ, ПРОВЕРУВАЈТЕ ГИ РОКОВИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ

  Вашето дете веќе почнало да јаде немлечна храна. Водете грижа за тоа каде ги набавувате производите. Пробајте да најдете производи кои се одгледувани во домашни услови за лична потреба (од вашите родители или роднини на село, пријатели или соседи…). Кога купувате зеленчук или овошје од пазар, купувајте кај исти личности и гледајте да биде произвотството нивно. Ако купувате замрзнат зеленчук или овошје од маркетите трудете се да биде од познати производители. Кога земате замрзнат зеленчук и овошје обавезно контролирајте го рокот на траење на производот. Во маркетите се случува да чуваат и производи со поминат рок, што кај вашето дете може да предизвика мачнина во стомачето проследена со повраќање и дијареа. Ако се случи вашето дете да почне да повраќа и да добие дијареа одма после јадењето, прво што треба е да го проверите рокот на производот што сте му го дале. Со корегирана исхрана во текот на денот  и со некој пробиотик ке го вратите детето во нормала. Но ако детето се чуствува многу лошо посоветувајтње се со лекар.

  Затоа мајки немојте да дозволите да се случи ова, бидете внимателни кога купувате во маркетите, особено за вашите деца кои имаат сеуште нежни стомачиња,  секогаш проверувајте ги роковите на траење на производот.