ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Актуелно   >  Мајките имаат само 17 минути дневно за себе
  Мајките имаат само 17 минути дневно за себе

  Мајките имаат само 17 минути дневно за себе

  Истражувањето спроведено на речиси две илјади британски мајки наредено од TVBed.com покажа дека просечната мајка има дневено време за себе од само 17 минути.

  Ова значи дека една средовечна мајка која се грижи за детето и за повеќето домашни работи и оди на работа, неделно и останува помалку од еден час ,будно време што може да си го посвети на самата себе. Во тоа време влегуваат ретки моменти кога обично гледаат серија, гледаат телевизиска програма од креветот, читаат или уживаат во добро заслужениот чај.

  Животниот век води до фактот дека дури 51% од испитаните мајки во една недела се без минута посветеност за себе.

  Истражувањата покажаа дека речиси две третини од мајките веруваат дека домашната работа не е правилно распределена помеѓу нив и нивните партнери. Тие веруваат дека работат 78 проценти од домашната работа, а партнерот останатите. Повеќе од половина тврдат дека немаат време за нивното хоби и интереси.

  Седумдесет проценти од мајките тврдат дека нивниот партнер има многу повеќе слободно време од нив во текот на недела, а на петтина им смета што нивните партнери имаат повеќе време за релаксација и полесно се “исклучат” по работата.

   

  “Тешко е мајките да се релаксираат целосно”

   

  Во време на мир, тие преферираат да најдат засолниште во спалната соба каде што повеќето најдобро се релаксираат. Повеќе од половина (55 проценти) истакнуваат дека нивните омилени моменти во неделата се оние каде што можат да се релаксираат без нарушување гледајки ја омилената серија.

  “Мајките многу работат и често се движечка сила на целото семејство, но резултатите покажуваат колку е тешко да се релаксираат целосно. Многумина живеат за остатокот од семејството така што им е тешко да се сетат на самите себе “, објасни портпаролката на ТВBеd.com за” Дејли мејл “.