ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Мед во исхраната на децата
  Мед во исхраната на децата

  Мед во исхраната на децата

  Се препорачува медот да се внесе во исхраната по првата година од животот на детето, па и подоцна. Постојат неколку причини зошто …

   

  Медот може да го оптоварува дигестивниот систем на детето и да предизвика грчеви кај чувствителни деца. Исто така, непроверениот мед може да содржи бактериски спори кои предизвикуваат тешка болест (ботулизам), особено кај децата кои сеуште немаат една година. Важно е да се напомене дека медот е високо алергичен прехранбен производ, и треба да бидете внимателни со него, особено кога детето го консумира првпат.

   

  Можете да воведете мед во исхрана  на детето ако нема алергија на мед во семејството (полен трева, дрвја). Важно е да се воведува постепено. Започнете со минимална количина на мед (на врв на кафена лажичка) помешано со млеко, чај или овошен сок. Чекајте 48 часа, а потоа дадете  му малку повеќе мед отколку претходниот пат на детето. Пред да дојдете до полна лажичка, нека помине барем една недела.

   

  Ако забележувате какви било промени – чешање, кашлање, дијареа, грчеви – разговарајте со педијатар. Поради можноста за алергиска реакција, детето треба да биде под надзор по конзумирање на мед.

  За почеток, најдобро е да се избере природен мед од багрем.

  Се разбира, вашето дете може да прифати мед без каква било реакција, но важно е да знаете што да очекувате.

   

  Прополисот не се препорачува за деца помлади од две години. Меѓутоа, ако одлучите за прополис тогаш купете без алкохол, кој се продава во аптеките, и консултирајте се со Вашиот педијатар пред да го употребите.