ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Миризлив и сочен тирамису со јагоди
  Миризлив и сочен тирамису со јагоди

  Миризлив и сочен тирамису со јагоди

  Потребно е:

  – една третина шолја мармалад од јагоди

  – четвртина чаша вода

  – мала лажичка оцет

  – пола чаша слатка павлака

  – една шолја Маскарпоне сирење

  – пола чаша шеќер

  – мала лажичка екстракт од ванила

  – две шолји исецкани јагоди

  – 24 плазма бисквити или пишкоти

  Припрема

   

  1.Маскарпоне сирењето, павлаката, шеќерот и ванилата ставете ги во голем сад и сите состојки добро изматете ги со електричен миксер. Потоа посебно помешајте ги јагодите, водата и оцетот Ставете го секој бисквит во оваа мешавина и држете го неколку секунди.

   

  2.Бисквитите наредете ги на дното од садот за печење за да се добие првиот слој на тирамису. Намачкајте ги бисквитите со маскарпоне кремот и наредете ги исецканите јагоди. Повторете ја постапката со останатите состојки.

   

  3.Тирамисуто ќе биде уште повкусно ако одстои во фрижидер најмалку 8 часа, додека бисквитите не го впијат цел сок од свежите и миризливи јагоди.