ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Мислевте дека лукот и медот се неспоива комбинација? Помешајте ги и за 7 дена ќе направите чудо за своето здравје!
  Мислевте дека лукот и медот се неспоива комбинација? Помешајте ги и за 7 дена ќе направите чудо за своето здравје!

  Мислевте дека лукот и медот се неспоива комбинација? Помешајте ги и за 7 дена ќе направите чудо за своето здравје!

  Едно истражување покажало дека секојдневната конзумација на лук го намалува бројот на настинки за 63%.
  Лукот и медот делуваат како неспоива комбинација, но овие две намирници претставуваат спој за зачувување на јак имунитет и здравје.
  Лукот е совршен податок со многу јадења, но има и многу здрацствени предности заблагодарувајќи на многу силните антиоксидантни својства. Медот има богат вкус, но и витамини и минерали кои содржат природен мед кој помага во намалување на холестеролот.
  Лукот штити од настинки
  Лукот содржи соединение познато како алицин, за кој се смета дека помага во намалување на холестеролот, го спречува згрутчувањето во крвта, а се докажало дека им и антиканцерогено својство и анти-микробно делување. Воено, лукот е ниско калоричен, а содржи високо хранливи материи. Оваа билка содржи манган, витамин Б6, витамин Ц, селен и влакна. Едно истражување покажало дека секојдневната конзумација на лук ги намалува настинките за 63 % додека просечно ги намалува симптомите на настинка за 70%.
  Природниот мед содржи преку 100 многу важни состојки за организмот.
  Од друга страба, природниот мед е полн со антиоксиданти, ензими и минерали, вклучувајќи железо, цинк, калиум, калциум, фосфор, магнезиум и селен.
  Исто така содржи витамин Б6, тиамин, рибофлавин и ниацин. Медот воедно поради својата леплива конзистенција помага во намалување на иритацијата на слузокозата на грлото. Го подобрува системот за варење и ги влијае врз слободните радикали во организмот а со тоа ја подобрува функцијата на имунитетот.