Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Бебето реагира на допир и додека е во стомакот

Бебето реагира на допир и додека е во стомакот

Дури и пред раѓањето, бебето почнува да реагира на допир, како и да развива едноставни рефлекси. При раѓањето, шокот од ненадејниот недостаток на топла и заштитна средина на матката полесно се надминува со љубов, допирање на кожата со кожа, грижа и наклонетост.

Бебето наскоро дознава дека преку овој допир тоа може да се чувствува мирно и сигурно. За еден месец, бебето веќе се запознава со светот преку чести допири на неговата кожа и преку сетилни искуства, додека со три месеци со усни ги допира вашите прсти и други предмети со тоа што истражува на тој начин. Тоа му овозможува да учи за обликот, текстурата, големината и вкусот.

Мајките кои често и интензивно обезбедуваат стимулација, како и поттик да научат секојдневни работи обично го подобруваат напредокот на развојот на своето бебе.

Оставете коментар