Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Блог

КАКO ДА ГО ОДРЕДИТЕ ПРАВИЛНИОТ БРОЈ НА ОБУВКИ ЗА ВАШЕТО ДЕТЕ
КАКO ДА ГО ОДРЕДИТЕ ПРАВИЛНИОТ БРОЈ НА ОБУВКИ ЗА ВАШЕТО ДЕТЕ
Детските обувки

Детските нозе растат  секој ден. Убаво е да го измерите детското стапало на секои три месеци. Ова ќе ви помогне да бидете сигурни дека вообичаено користените обувки не се премногу мали и не ги стегаат нозете на вашето дете. Најважни витамини и минерали во исхраната на бебињата
Најважни витамини и минерали во исхраната на бебињата

Витамини и минерали кај бебињата

9 занимливости за породувањето ширум светот
9 занимливости за породувањето ширум светот

Самиот чин за породување е универзален за сите мајки во светот, пропратен со контракции, ширење на грлото на матката, болките и на крај доаѓањето на бебето на свет. Меѓутоа, она што се разликува од многу земји во светот е искуството и обичаите по породувањето во првите седмици и од мајчинството.

1....

Интервју со Спец. Педијатар Маја Ангелеска  на тема родилната тежина на новороденчињата
Интервју со Спец. Педијатар Маја Ангелеска на тема родилната тежина на новороденчињата

Родителите често пати се прашуваат или стравуваат од родилната тежина на своето бебе. Дали е добро да е со што поголема родилната тежина или помала? Што тоа значи и од што зависи? 

За оваа тема ја имаме прекрасната докторката Специјалист педијатар Маја Ангелеска  од болницата Санте Плус Хоспитал од Скопје која со задоволство одговори на прашањата кои и ги поставивме на оваа тема.

Игри за бебе од 6 до 8 месеци
Игри за бебе од 6 до 8 месеци

После шест месечна возраст, бебето открива нови погледи на светот околу себе...

DHA – за правилен развој на мозокот на бебето
DHA – за правилен развој на мозокот на бебето

Сигурно сте слушнале колку се значајни DHA омега -  3 масните киселини за правилното функционирање на различните човечки органи.

Нега на новороденче: Што треба мајките да научат во породилиште
Нега на новороденче: Што треба мајките да научат во породилиште

Ви претставуваме список со основните работи во врска со негата на бебето кои мајките треба да го научат во првите денови од родителството.

Недостатокот на сон му штети на детскиот мозок
Недостатокот на сон му штети на детскиот мозок

Ова е доволна причина да се погрижите Вашето дете да има доволно сон.

Стручните лица предупредуваат: Не претерувајте со облекувањето на децата, може да биде опасно
Стручните лица предупредуваат: Не претерувајте со облекувањето на децата, може да биде опасно

Поткошула, памучна маица со долги ракави, пелени, гаќички, хулахопки, панталони, па потоа блуза, а над неа јакна или скафандер.

Три причини поради кои е полесно да имате второ дете: Се е поедноставно и побрзо
Три причини поради кои е полесно да имате второ дете: Се е поедноставно и побрзо

Да се стане родител по прв пат може да биде доста исцрпувачки: недостаток на сон, исцрпеност, збунетост и брзите преоди помеѓу фазите во развојот ги оставаат новопечените родители без здив.

Close