Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Блог

Татковски лекции за доењето: Татковци, еве што треба да знаете
Татковски лекции за доењето: Татковци, еве што треба да знаете

Погледнете ја листата со совети за сите татковци како да им помогнат на мајките кои дојат.

Проблеми со спиење: Зошто бебињата ноќе се будат и зошто плачат
Проблеми со спиење: Зошто бебињата ноќе се будат и зошто плачат

Веќе ја знаете приказната на лекарите дека нервниот систем на бебињата уште не е развиен и дека сосема е нормално и природно бебињата до третата година да се будат и дека на тоа морате да се навикнете. Меѓутоа, сакаме да ви кажеме и уште неколку важни детали.

Татковци, ако имате ќерка, ова треба да го знаете
Татковци, ако имате ќерка, ова треба да го знаете

Овие работи треба да ги имате на ум кога ќе ја одгледувате својата миленичка...

Бебе во инкубатор
Бебе во инкубатор

Сакајте го вашето бебе затоа што љубовта е она што сигурно можете да му го дадете, а инкубаторот за тоа време ќе му пружи се останато што е потребно.

Бебето ќе престане да плаче во истата секунда ако ја направите оваа едноставна работа
Бебето ќе престане да плаче во истата секунда ако ја направите оваа едноставна работа

Секој родител има поминато низ тоа. Седите и ви се чини дека со часови го нишКате бебето кое не престанува да плаче. Веројатно и самите веќе сте на раб на солзи, ако не и уплакани. А доволно е да направите само една мала работа и бебето веднаш престанува да плаче.

Дури пет проценти од мажите покажуваат знаци на постпородилна депресија
Дури пет проценти од мажите покажуваат знаци на постпородилна депресија

Можат ли мажите да паднат во депресија после раѓањето на детето е прашање на кое многу истражувачи пробуваат да дадат одговор. Некои лекари отидоа корак понапред кога е оваа тема во прашање.

Бејби аспирин и бременост
Бејби аспирин и бременост

Одредени лекари им препорачуваат на жените кои долго не можат да останат бремени да почнат секојдневно да земаат аспирин во мали дози, до 100 милиграма (наречен “бејби аспирин”.)

 

Звуци кои значат дека бебето учи додека спие
Звуци кои значат дека бебето учи додека спие

Во текот на првата година од животот бебето многу брзо преминува од еден развоен период во друг

Премногу допир никогаш не е премногу
Премногу допир никогаш не е премногу

Новата студија покажа дека држењето на бебето во прегратка влијае на развојот на неговиот мозок.

 

Седум “градинка” типови на родители
Седум “градинка” типови на родители

Секое утро можеме да видиме различни типови на мајки и татковци кои своето дете го оставаат на чување.