Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Блог

Проблеми со спиење: Зошто бебињата ноќе се будат и зошто плачат
Проблеми со спиење: Зошто бебињата ноќе се будат и зошто плачат

Веќе ја знаете приказната на лекарите дека нервниот систем на бебињата уште не е развиен и дека сосема е нормално и природно бебињата до третата година да се будат и дека на тоа морате да се навикнете. Меѓутоа, сакаме да ви кажеме и уште неколку важни детали.

Мајки, дружете се: поддршката од пријателите е значајна за вашето, но и за здравјето на бебето
Мајки, дружете се: поддршката од пријателите е значајна за вашето, но и за здравјето на бебето

Новите истражувања покажуваат дека поддршката од околината која мајката ја има, има значајно влијае на нејзиното, но и на здравјето на бебето.

“Бабите носат очила и можат да ги извадат забите”: Што малечките кажаа за бабите
“Бабите носат очила и можат да ги извадат забите”: Што малечките кажаа за бабите

Преслатки изјави на малечките кои сигурно ќе ве воодушеват.

Поврзувањето на друштвените мрежи со развојот на менталните заболувања кај децата
Поврзувањето на друштвените мрежи со развојот на менталните заболувања кај децата

Официјални статистички податоци покажуваат дека децата кои поминуваат повеќе од три часa на друштвените мрежи имаат двојно поголема можност ментално да заболат, од децата кои ги користат друштвените мрежи умерено.

 

Болки предизвикани од растот кај децата и адолесцентите
Болки предизвикани од растот кај децата и адолесцентите

Некогаш не се знаеше многу за тоа дека растот може да боли.

Пијат ли вашите деца доволно вода?
Пијат ли вашите деца доволно вода?

Иако ни е неопходна за добро здравје и за енергија и е сосема достапна, водата е напивка која ретко кој ја пие во потребните количини.

Бидете искрени кон децата: Лажењето може да има последици
Бидете искрени кон децата: Лажењето може да има последици

Децата кои на возраст од пет, шест и седум години доживеале мајката и таткото да ги лажат, подоцна многу повеќе ќе ја применуваат методата Пинокио, покажале истражувањата.

5 моќни намирници за зајакнување на имунитетот на детето
5 моќни намирници за зајакнување на имунитетот на детето

Постојат многу начини да го зајакнете имуниот систем на децата, а еден од нив е здравата и правилна исхрана. Сепак, освен разноликоста, постојат некои намирници кои особено можат да помогнат.

Што да се прави кога бебето тешко кака?
Што да се прави кога бебето тешко кака?

Запекот е честа појава, особено кај бебињата кои се хранат со шише и оние кои почнале да јадат цврста храна. 

Паметни играчки за вашите деца
Паметни играчки за вашите деца

Многу од играчките на вашето бебе или дете го помагаат развојот на нивниот мозок. Меѓутоа големиот избор на играчки може да ги збуни родителите.