Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Блог

Воведување на месо во исхраната на бебето
Воведување на месо во исхраната на бебето

Кога и кој тип на месо да се воведе во исхраната на бебето?

Храна која бебето може да ја јаде без запчиња
Храна која бебето може да ја јаде без запчиња

Поголемиот број oд летното овошје бебињата можат да го јадат без запчиња, но бидејќи моментално го нема, идеално е да готвите сезонски зеленчук како брокули и морков, или овошје како варено јаболко.

Без страв од алергии: Одлична намирница за бебињата и малите деца
Без страв од алергии: Одлична намирница за бебињата и малите деца

Палентата има доста неутрален вкус, па со неа на детето можете да му понудите многу работи: сиров или варен зеленчук, месо, салата...

Дополнување во исхраната за бебиња од 8-12 месеци-житарки
Дополнување во исхраната за бебиња од 8-12 месеци-житарки

Во овој период во исхраната можете полека да воведете мали количини на зачини и храната место миксирана, да ја изгмечете со вилушка.

Краток потсетник за исхраната во шестиот месец
Краток потсетник за исхраната во шестиот месец

Ако бебето цица, до крајот на шестиот месец млекото на мајката му ги обезбедува сите хранливи материи, освен витаминот Д, кој се дава дополнително во облик на капки.

Која риба трудниците и децата смеат да ја јадат, а која треба да ја избегнуваат?
Која риба трудниците и децата смеат да ја јадат, а која треба да ја избегнуваат?

Во новите советувања за прехрана на трудниците рибата е поделена во три категории, а трудниците и малите деца се советуваат да избегнуваат риба со големо количестви на жива.

Банана фил (за возраст од 8 – 10 месеци)
Банана фил (за возраст од 8 – 10 месеци)

Во продолжение ви претставуваме еден прекрасен рецепт од банана кој малечките ќе го обожаваат.

Зошто бебињата сакаат крушки?
Зошто бебињата сакаат крушки?

Крушката често претставува еден од првите избори, кога на бебето сакате да му понудите нови немлечни вкусови.

Исхрана на мајките за време на доењето
Исхрана на мајките за време на доењето

Како мајката би обезбедила доволна количина на квалитетно млеко за своето бебе, би требала да поведе грижа за исхраната за време на доењето.

Кремаста овошна торта со малини и пишкоти
Кремаста овошна торта со малини и пишкоти

Со освежувачките малини и кремастиот фил ќе добиете совршена овошна торта во која малечките ќе уживаат.