Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2018' 'јануари'

Направете сами гаража за автомобилите
Направете сами гаража за автомобилите

Децата никогаш повеќе немале толкав избор на играчки како денес. Продавниците се буквано преплавени со нив. Меѓутоа покрај големиот избор, се случува квалитетот да не биде сразмерен со цената, или децата брзо да изгубат интерес за нив па ви се чини дека сте фрлиле многу пари за нив.

Многу родител, ...

Домашен пластелин
Домашен пластелин

Ништо не е толку добро за развивање на моториката на вашите деца од пластелинот. Но, оваа смеса треба да биде квалитетна и безбедна затоа на пазарот знае да биде доста скапа. Ние Ви предлагаме од состојќите кои ги имате дома да направите одличен домашен пластелин. Вашите деца сјајно ќе се забавуваат...

Чорба од листови од цвекло и ореви
Чорба од листови од цвекло и ореви

Состав за две особи:

600 мл вода
½ мала главица црн лук
1 шолја ситно сецкани листови од цвекло
1 или ½ цвекло (зависно каква густина сакате да добиете)
1 лажица нерафинирано масло
1 лажица мелени ореви
1 лажица јачменов квасец
Малку сол, колку еден прст

Припрема:

Пропржете го лукот, ставете исецкан лис...

Зошто е добро да се раѓа после 30-тата.?
Зошто е добро да се раѓа после 30-тата.?

Жените кои родиле после 33-тата година од животот имале подолг век на живеење, според истражувањето кое е спроведено на 462 жени од Универзитетски центар во Бостон. Ова истражување покажало дека животниот век на жените кои родиле после 33-тата година живеат дури и до 95-тата година за разлика од они...

Колку сон му е потребно на вашето бебе?
Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Не постои универзално правило кое педијатрите го препишуваат како количина за сон на вашето бебе. Некои бебиња спијат повеќе, некои помалку. Секое бебе има свој природен ритам кој одговара на неговиот карактер. Водете се од природата и научете како да препознаете што е најдобро за вашето бебе.

Спие...

Палецот не е за во уста
Палецот не е за во уста

Цицањето на палецот е голем проблем и се јавува кај голем број деца. Родителите го презираат и упорно бараат методи со чија помош можат да се ослободат или да го спречат држењето на прстите во уста.

Природниот инстинкт за цицање кај некои бебиња создава потреба да се држи палецот во уста во првите ...

Вашето дете зајдува од плачење? Дувнете во неговото лице!
Вашето дете зајдува од плачење? Дувнете во неговото лице!

Мнгоу честа појава е вашето бебе да зајдува од плачење, посебно ова е појава кај бебињата постари од 6 месеци, но може да се појави и порано или покасно. Ова обично е последица од голема болка или страв. Во главно делува пострашно отколку што е, па многу родители зајдувањето го опишуваат како едно о...

Пита од просо и спанаќ
Пита од просо и спанаќ

Потребно е:

300 грама просо,

3 литри вода,

300 грама спанаќ,

1 голем праз,

8 лажици маслиново масло,

сол и пржен сусам.

здрава храна, деца, родители, babyshop, healthydood, zdrava hrana, roditeli, deca

Припрема :

Просото варете го во 3 литри вода околу 20 минути. Процедете го, но водата сочувајте ја. Сомелете го просото како каша со помош на блендер или миксер, потоа ст...

Паштета од леблебија
Паштета од леблебија

Домашните паштети се права ризница на витамини и други бројни корисни работи за детскиот организам. Паштетата од леблебија можете брзо и лесно да ја направите. Леблебијата претставува супер замена за месо, богата е со билни влакна кои го подобруваат варењето, а воедно го штити срцето, ги зајакнува к...

Зошто да не ја пробате оваа пица ?
Зошто да не ја пробате оваа пица ?

Пицата ја обожуваме сите. Затоа е секогаш одличен избор за ручек или вечера. Уште подобро е ако таа е хранлива и здрава. Погледнете го подолу овој рецепт и пробајте го, ќе се изненадите колку е вкусен а притоа и здрав. 

Потребно е:

4 шолји изблендиран карфиол

2 големи јајца

3 шолји моцарела сире...

Close