Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2018' 'октомври'

Најубавите моменти од породувањето! (ФОТОГРАФИИ)
Најубавите моменти од породувањето! (ФОТОГРАФИИ)

Бебешкиот магичен начин на доаѓање на свет!


Иако многу сметаат дека раѓањето на детето е најинтимен чин, фотографката Лејлани Роџерс успеала да ги забележи магичните моменти кои секоја мајка би сакала да ги има во својот фото албум...
Скоро пет години, фотографката Роџерс, со својот објектив ги забе...

Есента вкусна како никогаш до сега - Палачинки со тиква!
Есента вкусна како никогаш до сега - Палачинки со тиква!

Палачинки со тиква

Уживајте во богатиот вкус на тиквата, во комбинација на путер и мед во есенските и зимски денови кои следат.

Потребно е:
- Една цела и ¼ брашно
- Две лажици шеќер
- Две лажици прашок за пециво
- Половина лажичка цимет, мелен ѓумбир и сол
- Малку ораси
- Прстофат на каранфилче
- 1,5 шољ...

Јана Тасев 4-то место на Интернационален натпревар по танцување
Јана Тасев 4-то место на Интернационален натпревар по танцување

Погледнете ја малечката Јана Тасев од својот настап кој се одржа годинава во Вип Арената. Преслатката Јана Тасев во категорија Зумба Латино Соло Јувениле 1 го освои 4-тото место а има само 4 години.

Успехот се должи на трудот и упорноста но и големата љубов кон танцувањето. Таа од  3.5 годишна возр...

Сок од Аронија - одлични придобивки за целото семејство
Сок од Аронија - одлични придобивки за целото семејство

За аронијата, голем број стручни лица ќе кажат дека е “иднина на здравјето”, поради нејзината голема лековита моќ врз човечкиот организам. 

Посебно, сокот од аронија се користи како природен лек и тоа секако не е без причина, бидејќи за придобивките од истата зборуваат многу пријатни искуства. 

 А...

Отворено писмо на мајка, посветено на сите татковци!
Отворено писмо на мајка, посветено на сите татковци!

Го користиш мозокот, имаш дури и време за размислување и најважно, имаш слобода. За тоа време, неколку километри понатаму, твојата друга половина шета низ куќата како зомби откако отспала цели два часа во текот на ноќта.
Британката Никол Бон, одлучила преку отворено писмо да се обрати до сите мажи ко...

Породување во домот
Породување во домот

Расте бројот на жени кои не сакаат да се породат во болница


Многу жени наведуваат дека породувањето во својот дом им било многу попријатно искуство од тоа што го имале во болница. Освен тоа, постојат некои причини зошто поголемиот број на жени се одлучуваат бебето да го донесат на свет во опкружува...

Четири знаци кои ќе ви покажат дека породувањето започнува!
Четири знаци кои ќе ви покажат дека породувањето започнува!

Препознајте ги знаците кои упатуваат на тоа дека баш сега е време, за вашето бебе да дојде на свет.
Менструални болки. Чувство дека сте добиле менструација пропратена со голема болка во долниот дел на грбот, не ретко е првиот знак на предпородилни болки, но може да биде само контракција на матката, ш...

Развој на плодот, од јајце клетка до човечко суштество!
Развој на плодот, од јајце клетка до човечко суштество!

За лична пресметка најлесно би било да се употреби Негелова формула за да се израчуна терминот за породување. Терминост за породување се добива според датумот на последната менструација и на истата и се додава уште 7 дена. На пример, ако последната менструација била на 3ти Август, очекуван термин за...

Запознајте го најмалото бебе на светот!
Запознајте го најмалото бебе на светот!


Емилија е тешка само 225 грама, погледнете ги тие ноџиња!

Емилија Грабарчик е најмало роденото бебе на светото кое преживеало. Имала само 22cm и 225gr. Кога дошла на свет. Докторите ја викале “малиот борец”. Кога се родила , стопалото на Емилија било со големина на нокт од палец, пишуваат Daily Mai...

12 слики за сите кои биле бремени, а ќе ги разберат совршено!
12 слики за сите кои биле бремени, а ќе ги разберат совршено!

Бременоста е уникатен период од неколку причини. Тоа е незаборавниот период на огромна радост, заедно со загриженост и возбуда. Бременоста е огромна транзиција во животот на жената и вклучува комплексна мешавина на емоции, добри и лоши. Ако некогаш сте биле бремени, шансите да имате многу смешни и т...

Close