Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2018' 'ноември'

Неправилен изговор на гласови-  Dyslalia”- Информации кои се важни да се знаат! На оваа тема ни говори Ивана  Урдаревиќ
Неправилен изговор на гласови- Dyslalia”- Информации кои се важни да се знаат! На оваа тема ни говори Ивана Урдаревиќ

Фонолошко-артикулативните нарушувања кои се нарекуваат дислалии претставуваат говорно нарушување кое се манифестира со неможност за изговарање одредени гласови, неправилен изговор на одредени гласови, замена на некои гласови и испуштање и преместување слогови во зборови. Дислалијата како појава поче...

Насмејте се до солзи! Задолжително изгледајте го ова видео - ВИДЕО
Насмејте се до солзи! Задолжително изгледајте го ова видео - ВИДЕО

Овој пресладок разговор, го направи нашиот ден посебен. 

Се надеваме дека и вас ќе успеат да ве насмеат и да ви го направат секојдневието посебно!

Погледнете ги!

...
Не гледајте ме како да сум најлоша мајка: -Ги погазив принципите на родителството, но не се каам поради тоа!
Не гледајте ме како да сум најлоша мајка: -Ги погазив принципите на родителството, но не се каам поради тоа!


Како и сите ние и таа имала одредени принципи на родителство – се додека навистина не станала мајка.
“Во периодот пред да станам мајка, постојано ги надгледував своите пријатели кои имаат деца и постојано наоѓав забелешки и ги гледав нивните грешки (грешки по мои стандарди) и си велев дека јас еден д...

Мајки дали сте знаеле дека: Доењето согорува до 500 калории дневно
Мајки дали сте знаеле дека: Доењето согорува до 500 калории дневно

Доењето не е секогаш лесно, но затоа е инстиктивно. Можеби не сте знаеле, но доењето им помага на мајките да ја вратат старата тежина.

Првото нешто со кое мајките се соочуваат после породувањето е доењето. Новороденчието кое во првите неколку саати после породувањето го поминува најголемиот дел од ...

Како изгледа утрото на мајка со 10 деца?  (ВИДЕО)
Како изгледа утрото на мајка со 10 деца? (ВИДЕО)

Погледнете ги овие 3 делови на интересни видеа каде се презентираат утринските навики и рутини на мајка со 10 деца.

Неверојатно нели?

...
“Одгледуваме ли саможивни егоманијаци?” - Текст на мајка која стана вистински хит!
“Одгледуваме ли саможивни егоманијаци?” - Текст на мајка која стана вистински хит!

“Одгледуваме ли саможивни егоманијаци?”
Тексот на една мајка од Хрватска во кој се изнесени методите на воспитивање некогаш и денес стана вистински Хит. Овој текст е објавен на бологот mamajasamgladan.com, а на Facebook веќе го споделиле повеќе од 10.000 луѓе.
Авторката на текстот спомнува дека не зав...

Детска Eвровизија- Ежење од глава до пети од фантастичниот настап на нашата Марија Спасовска! Погледнете!
Детска Eвровизија- Ежење од глава до пети од фантастичниот настап на нашата Марија Спасовска! Погледнете!

Нашата Марија Спасовска имаше одличен настап на Детската Евровизија која се одржа денес во Белорусија. Ние се наеживме од глава до пети од настапот на нашата претставничка, која ја изведе песната "ДОМА" дело на Дарко Димитров. Браво Марија! Стискаме палци за тебе!

...
Ме спаси силната желба да станам мајка- Животната приказна на Ема
Ме спаси силната желба да станам мајка- Животната приказна на Ема

Мајката со име Ема, одлучи да ги поттикне сите жени кои имаат силна желба да станат мајки со тоа што ќе им ја сподели својата неверојатно борба за да дојде до свое родено бебе. 

"Сакам да ја споделам со вас мојата животна приказна и да ги охрабрам сите девојки и жени, кои можеби пробуваат да остана...

Доењето влијае на интелигенцијата на детето !
Доењето влијае на интелигенцијата на детето !
Можни механизми кои објаснуваат дека доењето влијае на интелигенцијата кај децата е присуството на засиитени масни киселини кои се од клучно значење за развојот на мозокот-велат научниците.
 
Повеќе месечно доење може да влијае на развојот на интелигенцијата, тврдат бразилските истражувачи во студ...
Спонтан абортус - Исповед на една мајка и совети од психотерапевт
Спонтан абортус - Исповед на една мајка и совети од психотерапевт

Жените кои го доживуваат ова, а за жал живееме во време кога овие случаи се почести, навистина е тешко да се изборите со тоа и да продолжите понатаму. Како да си помогнете на себе и како опкружувањето може да ви помогне, советува психоаналитичарот Вида Ракич.

Спонтаниот абортус е сам по себе голем ...