Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2018' 'декември'

Страв од Дедо Мраз!? Зошто децата се плашат?
Страв од Дедо Мраз!? Зошто децата се плашат?

Стравот од Дедо Мраз, најчесто се јавува на возраст помеѓи 1 до 7 годишна возраст. Доколку вашето дете е едно од оние кои се плашат немојте да го форсирате да се слика или да седи во скутот на Дедо Мраз. Некои деца не сакаат бели бради, ги плашат црвените ракавици или црвеното одело им е чудно.

Има...

Како да се справиме со малолетничка деликвенција? Ни пишува М-р Милена Урдаревиќ Цуциќ (магистер по социјална работа)
Како да се справиме со малолетничка деликвенција? Ни пишува М-р Милена Урдаревиќ Цуциќ (магистер по социјална работа)

 КАКО ДА СЕ СПРАВИМЕ СО МАЛОЛЕТНИЧКАТА ДЕЛИКВЕНЦИЈА?

 Малолетничката деликвенција, како дел од општиот криминал, најчесто се дефинира како негативно и неприфатливо однесување на малолетните лица кое се изразува низ конкретни инкриминирани дејствија на тие лица со кои ги пречекоруваат општествените ...

За успорен говорен развој кај децата ни зборува М-р  Ивана Урдаревиќ  Логопед, специјален едукатор и рехабилитатор
За успорен говорен развој кај децата ни зборува М-р Ивана Урдаревиќ Логопед, специјален едукатор и рехабилитатор

Развојна дисфазија (успорен говорен јазичен развој) подразбира патолошки неразвиен говор и јазик со кои детето се служи за елементарна комуникација. Таквиот говор не е во склад со возраста на детето, затоа што касно се развива.Доколку не се преземат мерки се случува детето воопшто да не проговори ил...

Денес беа изработени украси, слики и честитки од страна на деца кои ќе бидат наменети за помош на дечиња во ранлива категорија
Денес беа изработени украси, слики и честитки од страна на деца кои ќе бидат наменети за помош на дечиња во ранлива категорија

Деца од мали групни домови, и од ОУ Димитар Миладинов, во рамки на организацијата Петок за млади од ФИТР денес изработуваа новогодишни украси, слики и честитки кои ќе бидат дадена на аукција за продажба. Средтсвата од продажбата ќе бидат наменети за помош на дечиња од ранлива категорија. 

Позади ов...

Дедо Мраз подели над 100 пакетчиња во Клиниката за детски болести и Клиниката за Онкологија
Дедо Мраз подели над 100 пакетчиња во Клиниката за детски болести и Клиниката за Онкологија

Во клиниката за детски болести и Клиниката за Онкологија при Клиничкиот центар Мајка Тереза – Скопје,Дедо Мраз им го направи денот поубав на многу дечиња.  

Во Дедо Мраз маскиран беше вработен во црвениот крст кој со јаже се спушти од покривот за да им подели новогодишни подароци на малите пациенти...

ЗА ШТЕДЕЊЕТО, ЗА ИДНИНАТА НА ДЕЦАТА, РАЗМИСЛУВАЊА ОД ЖЕНСКИ АГОЛ
ЗА ШТЕДЕЊЕТО, ЗА ИДНИНАТА НА ДЕЦАТА, РАЗМИСЛУВАЊА ОД ЖЕНСКИ АГОЛ

Марија од Скопската населба Аеродром важи за вредна, мирна и стабилна жена, вработена, сопруга, мајка на две дечиња, кои се и нејзината најголема гордост. Токму затоа, таа многу внимава кога се работи за одлуките поврзани со домашниот буџет. Иако ужива во убавата гардероба, и честопати сака да си ку...

Епидемија на морбили (ситна сипаница) - причина негативните кампањи против вакцинација, изјави Министерот за здравство Доц. д-р Венко Филипче
Епидемија на морбили (ситна сипаница) - причина негативните кампањи против вакцинација, изјави Министерот за здравство Доц. д-р Венко Филипче

Во скопксата населба Радишани, 5 деца биле заразени со морбили (мала сипаница). Поради тоа комисијата за заразни болести при Министерството за здравство донесе одлука најмалку две недели да се затвори градинката.

Во моментов се регистрирани шест заболени лица, пет се деца од предучилишна возраст и ...

Најпопуларен празничен кекс- медењаци кои ги обожаваат и возрасните и децата
Најпопуларен празничен кекс- медењаци кои ги обожаваат и возрасните и децата

Вкусните медењаци се едни од најпопуларните божиќни колачи, а ова е рецепт кој ќе ви помогне вашите колачи да излезат совршено. 

Празничната атмосфера е во полн ек, сигурно почнавте да ги приготвувате веќе познатите рецепти на колачи, салати, кифлички, месо и слично, или пак ги пребарувате на интер...

Детските песни помагаат во развојот на говорот кај децата
Детските песни помагаат во развојот на говорот кај децата

Одамна е познато дека разговорот кој делува смирувачки и песничките можат да му помогнат на бебето во учењето на зборови и подобро совладување.

Докторката Victoria Leong од Универзитетот Кембриџ, вели дека бебињата се во можност повеќе да учат додека мајката им пее со смирувачки глас. 

Бебето сака...

Модерни детски комбинации: На што мора да се обрне внимание при изборот на детска облека
Модерни детски комбинации: На што мора да се обрне внимание при изборот на детска облека

Изложени сме на различни модни трендови, како за возрасните така и за најмалите. Меѓутоа, изборот на комбинација за децата, посебно за важни прилики е нешто на што треба да се внимава. 

Кога говориме за моднте советувања за девојчиња и момчиња, тешко дека ќе одбереме штикли или кравата за своите ма...

Close