Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2018' 'февруари'

Топ 10 Најдобри намирници за вашето бебе/дете
Топ 10 Најдобри намирници за вашето бебе/дете
 1. Банана

  Бананите се најдобар извор на енргија

  2. Кељ

  Кељ е богато со основните антиоксиданти - хранливи состојќи кои се со природна заштита од канцер.

  3. Морков

  Морковот е важен за растот, здравата кожа и заби. Свежиот морков има двата пати повеќе витамини од варениот.

  4. Риба

  Рибата претс...

Комуникација со бебето во стомак
Комуникација со бебето во стомак

Некои резултати од спроведени истражувања за комуникацијата помеѓу мајката и детето покажале дека дете кое имало помалку од 4 дена може да го разликува гласот на својата мајка од гласот на непозната особа. Тоа се објаснува со тоа дека децата го препознаваат гласот на мајката уште додека се во стомак...

10 забавни начини за учење броеви
10 забавни начини за учење броеви

Децата најбрзо учат додека си играат, па дури и математиката презентирана на овој начин, преку интересни игри, може да стане омилена, само треба и така да ја претставите на децата уште од мали. Ви презентираме 10 начини на кои може да му помогнете на вашето дете да ги совлада броевите и да ја засака...

Шипинки, најдобриот лек за настинка
Шипинки, најдобриот лек за настинка

Чајот од дива роза ефикасно делува против заморот,малаксаност и анемија, ја прочистува крвта, им помага на органите за варење, го зајакнува имунитетот. Сепак, најдобриот лек е кога ќе ве фати настинка.

Рецепти

За почетокот на денот - лажица сув и сецкан плод од шипинки, прелијте го со две чаши в...

Зошто децата ги боли глава?
Зошто децата ги боли глава?

Мигрената се појавува кај 5 до 10 проценти од децата во школска возраст, а во предшколската е нешто поретка, но затоа делува многу подраматично. Колку што е детето помало, многу повеќе плаче, повеќе се жали на голема болка, мачнина, вртоглавица и често повраќање… Која е причината за појава на мигрен...

Неколку пати имавте спонтан абортус? Што понатаму?
Неколку пати имавте спонтан абортус? Што понатаму?

Што значи кога ќе имате повеќе пати спонтан абортус?


Ако до сега ви се случило да имате два или повеќе спонтани абортуси, би требало да знаете дека истото се третира како една врста на не плодност. Затоа е потребно задолжително да направите анализи. Во голем број случаи станува збор за хормонска не...

Здрава храна за вашиот мозок
Здрава храна за вашиот мозок

Нашите прехрамбени навики диктираат како ќе се чувствуваме и како нашиот мозок ќе работи. Доколку изедеме три крофни за доручек, ќе се чувствуваме многу уморно и поспано. Но, доколку изедете шумско овошје, житарици и ореви на пример, ќе се чувствуваме многу полетно и енергично.

Подолу ќе најдете со...

Олеснете го чистењето со картонска туба од тоалетна хартија и правосмукалка
Олеснете го чистењето со картонска туба од тоалетна хартија и правосмукалка

Како да ги смукате трошките и валканите работи од најтешко достапните места ?

Еве неколку практични совети.


1.На отворот од цевката од правосмукалката ставете картон од ролна- тоалет хартија и стиснете со цел да го наместите во дупката.
2. Во вреќичката од правосмукалката ставете малку цимет

Во д...

Предвремено родени деца - Прашања и одговори
Предвремено родени деца - Прашања и одговори

Бебе родено пред 37ма недела од бременоста, се смета дека е предвреме родено. Се смета дека бебето во 24та недела од бременоста е доволно развиено да може да преживее ако се роди, но секако треба да биде под лекарска нега и помош. Бебе родено во 24та недела не е доволно зрело во секој случај да преж...

5 непријатни промени кои може да ги очекувате во текот на бременоста
5 непријатни промени кои може да ги очекувате во текот на бременоста

Телото после бременоста доста се менува, но освен растот на градите, честите посети во тоалет и константното чувство на глад, еве што може да очекувате во текот на бременоста.. Тоа што во вас расте една мала особа, доволно е чудно само по себе. Сепак, тоа не е единственото што може да порасне или пр...

Close