Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2018' 'март'

Антиоксидантите и бременоста
Антиоксидантите и бременоста

Докажано е дека антиоксидантите помагаат во зајакнување на имунитетот, кој го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Но дали нивната конзумација кај жените кои имаат проблеми со бременост е оправдана?
Околу четвртина парови кои сакаат бебе, се смета да имаат проблем со зачнување на плод. Жение...

Јогата и нејзините придобивки
Јогата и нејзините придобивки

Јогата значи единство. Таа води потекло од Индија и претставува учење за животот повеќе од 10.000 години. Таа е наајстариот систем на светот за личен развој и соединување, баланцирање на телото, умот и духот.
Јогата опфаќа физички вежби, вежби за дишење, медитации и знаење. Заради напнатоста и стресо...

Превенција против грип-5 работи кои се најголеми преносувачи на вирус и бактерии
Превенција против грип-5 работи кои се најголеми преносувачи на вирус и бактерии

5 работи кои се најголеми преносувачи на вирус и бактерии

 

Кога е сезона на грипови и настинки, многу е важно да го зголемиме имунитетот но и да ги земете во предвид работите со кои сте во секојдневен контакт а воглавно се и најголеми преносници на бакетриите.

За да избегнеме грип, најпрво, поче...

Храната и децата
Храната и децата

Храната и децата

Не бидете премногу загрижени ниту пак премногу рамнодушни во формирањето на нутритивните навики кај децата. Улогата на родителот е да понуди разноврсна храна, но вашето предшколско дете со своите четири години нормално и природно ќе се однесува на следниот начин:

  •           За вр...
25 Работи кои младите мајки треба да ги знаат
25 Работи кои младите мајки треба да ги знаат

25 Работи кои младите мајки треба да ги знаат.


Младите мајки често добиваат повеќе совети од тоа што можат да го спроведат на дело. Меѓутоа, меѓу нив има важни лекции во животот за мајчинството поради кои не е на одмет да застанете и одлучите да ги послушате советите и да пробате нешто ново.

Еве н...

Што треба да знаете за вонтелесно оплодување
Што треба да знаете за вонтелесно оплодување

Што треба да знаете за вонтелесното оплодување.

Вонтелесното оплодување -VTO подразбира стимулација на јајникот да произведе повеќе јајчени ќелии кои во одредени денови од циклусот, под контрола на ултразвук се вадат заедно со фоликуларната течност и ги оплодуваат во специјални услови (ин витро вер...

Дознајте повеќе за пробиотици и пребиотици
Дознајте повеќе за пробиотици и пребиотици

Во служба на здравјето: Што се пробиотици, а што се пребиотици и зошто нам ни се потребни?

Дознајте на кој начин пробиотиците го зајакнуваат имунитетот.

Пробиотиците се живи и хранливи микроорганизми. Најпознати се бифидо бактерија, лактобацили кои се додаваат во јогуртот и други млечни производи. ...

Кој е идеален период за бременост?
Кој е идеален период за бременост?

Се повеќе има парови кои сакаат да добијат дете, но не успеваат. Освен објективните физички препораки, постојат и фактори кои може да влијаат врз зголемување на шансите за забременување.


Кај здравите жени и мажи, најголемиот број за бремености се случуваат во првите 6 месеци по редновните сексуални...

Дали скапиот тест значи и подобар?
Дали скапиот тест значи и подобар?

Дали скапото значи и подобро?

6 работи кои би требали да ги знаете кога користите тест за бременост, дома.

Жените најчесто не веруваат на тестовите за бременост кои ги прават дома и најчесто праверката не завршува на првиот тест. Дознајте во кои ситуации би требало да отидете на гинеколог.

Жените...

Овошје кое не здебелува а го успорува стареењето
Овошје кое не здебелува а го успорува стареењето

Урмата не здебелува а го успорува стареењето

Ова овошје е ризница на корисни материи кои позитивно влијаат на здравјето на една жена.
Урмата поседува единствени лековити својства кои имаат благотворно дејство кое влијае врз емоционално здравје.
Урмата, содржи чудотворни аминокиселини.
Плодовите на урм...

Close