Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2018' 'мај'

Витамин К и новороденчињата
Витамин К и новороденчињата

Витамин К и новороденчињата

Сите бебиња се раѓаат со околу 30 до 60 проценти помалку витамин К од возрасните, што се смета за дефицит.

Причина за низок витамин К кај новороденчиња има неколку:

- Витаминот К тешко проаѓа низ постелицата

- Периодот непосредно по раѓањето цревата на новороденчето с...

2 недела од бременоста
2 недела од бременоста

2 недела од бременоста


Можност за забременување имате само 24 часа, затоа што зрелата јајце клетка не опстојува подолг временски период. Ќелијата на спермата живее околу 72 часа, така што имате можност да забремените доколку имате односи крајот на овулацијата.
Што треба да правите
Доколку сакате да з...

До кога бебето треба да носи памучно капче?
До кога бебето треба да носи памучно капче?

До кога бебето треба да носи памучно капче?

На новородените бебиња уште во болница им стваат памучни капчиња кои често ги носат и по излегувањето од болница. Еве што кажуваат педијатрите, до кога треба да се носи овој “модел детал”?.

Додека е бебето во мајчиниот стомак, бебето живее во топло, влаж...

3 превкусни оброци од цреши за вашите малечки
3 превкусни оброци од цреши за вашите малечки

3 превкусни оброци од цреши за вашите малечки

Освен што црешите се богати со калциум и се превкусни, јаката боја дополнително ќе го привлече нивното внимание.

Пире од цреши

- 200 грама исчистени цреши

- 1 шоља вода

Ставете ја водата во тенџере и додадете ги црешите, оставете ги да се варат. Пос...

Природен спреј за отстранување на пестициди
Природен спреј за отстранување на пестициди

Природен спреј за отстранување на пестицидите во овошјето и зеленчукот


Доколку не сте во можност да го одгледувате сами овошјето и зеленчукот, тогаш ви препорачуваме едноставен начин како да ги отстраните пестициде и тоа до 75%..
Денес е многу тешко да се најде зеленчук или овошје кое не е прскано. ...

Со допир, научете го вашето бебе на нови зборови
Со допир, научете го вашето бебе на нови зборови

Со допир, научете го вашето бебе на нови зборови.


Скокоткањет на бебините ноџиња е преслатно и за родителите и за бебето и уживаат за тоа, но новите истражувања покажуваат дека тоа скокоткање за бебето значи нешто повеќе, поточно може да научи нови зборови.
Истражувањата покажуваат дека допирот на р...

Исчистете го организмот пред бременоста
Исчистете го организмот пред бременоста

Исчистете го организмот пред бременоста

Голем број на истражувања покажуваат дека одредени супстанци, како алкохолот, цигарите и одредени лекови кои родителите ги користеле пре забременување можат да имаат негативни последици по здравјето на бебето.

Најчеста последица е оштеување на ДНК репродукти...

8 недела од бременост
8 недела од бременост

8 недела од бременост

Бебе: Почнуваат да се гледаат прстите на рацете и нозете а капаците полека ги покриваат очињата. Видлива е ‘рбетниот мозок, а се развиваат и пршлените и ребрата. Во мозокот настанува нервна ќелија која меѓусебно се поврзува креирајќи ги основните нервни патишта. Во овој период ...

Рецепт за лижавче: Сладок “лек” против мачнини во текот на бременоста
Рецепт за лижавче: Сладок “лек” против мачнини во текот на бременоста

Рецепт за лижавче: Сладок “лек” против мачнини во текот на бременоста

Пробајте со овој сладок “лек” да ги ублажите мачнините во текот на бременоста и да го смирите желудникот.
Ѓумбирот е добро познат како намирница која ги ублажува мачнините, поради што се советува на трудниците кои се борат со мачн...

Бебето знае кога е “вистинскиот” момент
Бебето знае кога е “вистинскиот” момент

Бебето знае кога е “вистинскиот” момент

Отако ќе дознаете дека сте трудни, поголемиот број на трудници едвај чекаат гинекологот да им соопшти кој е нивниот термин за раѓање. Гинеколозите даваат голема важност на тој термин за раѓање но идните мајки би требало да знаат дека бебето ќе дојде на свет к...