Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2018' 'јуни'

Совршен сојузник во борбата против бактериите.
Совршен сојузник во борбата против бактериите.

Совршен сојузник во борбата против бактериите.

Се користи за дезинфекција на рани, но истовремено е ефикасен и во одржување на чистотата во домот. Хидрогенот го има скоро секој дом бидејќи е одличен за рани, но малку кој знае колку може да биде корисен во одржувањето на куќата.

Три процентен хидро...

Нега на новороденче: Кога е бебето спремно за туширање?
Нега на новороденче: Кога е бебето спремно за туширање?

Нега на новороденче: Кога е бебето спремно за туширање?

Во текот на првите денови од животот на бебето, додека папочната врвка е свежа, се препорачува “суво туширање”.

Ако на вашето бебе му падне папочната врвка, потполно е безбедно за туширање. Но, пред да го однесете бебето на туширање, уверете ...

Најубавото чувство е резервирано за трудниците: Момент кога ќе ги почувствувате првите бебешки движења.
Најубавото чувство е резервирано за трудниците: Момент кога ќе ги почувствувате првите бебешки движења.

Најубавото чувство е резервирано за трудниците: Еве кога ќе ги почувствувате првите бебешки движења.

Поголемиот дел од идни мајки со нетрпение чекаат да го почувствуваат бебешките движења зошто дури тогаш навистина стануваат свесни дека во нив расте живо сусштество. Поголемиот број од жените ќе го ...

Која е разликата од едно дете и близнаци?
Која е разликата од едно дете и близнаци?

Која е разликата од едно дете и близнаци?

Разликата е во неверојатната авантура на која ќе сведочите и ќе се смее целото семејство.

Близнаците се специфични по многу нешта. Односот кој го градат, нивниот интересен начин на вербална и не-вербална комуникација се само дел од неверојатното искуство с...

Кога и како се прави аминосинтеза
Кога и како се прави аминосинтеза

Каде и како се прави аминосинтеза

Генетската аминосинтеза се прави помеѓу 16-18 недела од бременоста. Со овој преглед се утврдува дали кај плодот постојат хромозомски аномалии. Од денот кога жената дознала дека е бремена кај неа се менуваат моментите на среќа но и страв. Дали ќе биде се во ред со б...

Супер здрава и супер вкусна: Кашичка од спанаќ, грашок и јаболка
Супер здрава и супер вкусна: Кашичка од спанаќ, грашок и јаболка

Супер здрава и супер вкусна: Кашичка од спанаќ, грашок и јаболка

Совршен оброк за бебињапостари од 8 месеци

Потребно е:

- 2 јаболки

- ¼ шоља спанаќ

- ¼ шоља грашок

Припрема

Јаболките исчистите и исечете ги. Грашокот и спанаќот измијте ги во истиот сад со парчињата јаболко. На шпорет ставете в...

Нега на бебешката кожа
Нега на бебешката кожа

Нега на бебешката кожа

Поради големата површина и директниот контакт со средината, можноста за појава од разни патолошки промени на кожата е голема. Освен ова, такви промени најлесно се воочуваат, па понекогаш може да ги загрижат новопечените родители.

За да можат родителите брзо да се снајдат, пр...

Констипација по породувањето
Констипација по породувањето

Констипација по породувањето.

Одредени намирници и навики во исхранта можат ефикасно да го решат проблемот. Констипацијата за време на бременоста е многу чест проблем со кој се среќава голем број на жени. Многу често може да потрае и по породувањето, некогаш и по неколку недели. Многу фактори влија...

Истражувањата откриваат – зошто на жените најпривлечни им се самохраните татковци ?
Истражувањата откриваат – зошто на жените најпривлечни им се самохраните татковци ?

Истражувањата откриваат – зошто на жените најпривлечни им се самохраните татковци ?

Истражувањето од сервис за он-лајн истражување покажало дека на жените им се најпривлечни самохрани татковци, а прочитајте зошто. Во истражувањето учествувале 3.051 жена која не е во врска, а анализирани биле 301.24...

Истa храна а голема разлика во квалитетот
Истa храна а голема разлика во квалитетот

Истa храна а голема разлика во квалитетот

Многу анализи утврдиле дека има голема разлика во квалитеот на исти произови. Различноста е поради земјата на производство.

Истражувањето во кое биле ангажирани 28 производи потврдило дека разлика постои во детската храна, конкретно во HiPP кашичките, посе...

Close