Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2018' 'септември'

Ова се случува еднаш во 100 милиони случаи
Ова се случува еднаш во 100 милиони случаи

Хана и Том Хепнер станале среќни и горди родители на тројка близначиња. Докторите од болница во Северна Калифорнија, потврдуваат дека Хана родила исклучително ретка идентична тројка, Еби, Брин и Лаурен Хепнер. На Хана една оплодената јајце клетка се поделила на три дела и на тој начин дошло до исклу...

Бидете здрава трудница во 4 чекори!
Бидете здрава трудница во 4 чекори!

Од исклучителна важност е трудниците да го чуваат здравјето и да се чуваат од вируси колку е тоа возможно. Меѓутоа, понекогаш е тешко да се изолирате и да избегнувате секаков контакт со надворешниот свет. Затоа, ви предлагаме 4 начини како да го подобрите својот имун систем и во текот на бременоста ...

Омар Џафероски некогаш дел од  “Супер Ѕвезда” сега ќе ја претставува Македонија на Фестивал во Литванија
Омар Џафероски некогаш дел од “Супер Ѕвезда” сега ќе ја претставува Македонија на Фестивал во Литванија

Омар Џаферовски ќе ја претставува Македонија на Меѓународниот фестивал “Каунас талент” во Каунас, Литванија. Тој ќе биде во конкуренција со деца и млади од целиот свет.

Oмар е роден во Чикаго, САД, а живее во Скопје, каде  учи во приватното средно училиште САБА. Музичка биографија  на неговата 17 г...

На 78 самохрани родители во Куманово ќе им бидат доделени субвенции
На 78 самохрани родители во Куманово ќе им бидат доделени субвенции

Во семејства во кои едниот родител е починат, во случаи каде татковското не е признаено, лица кои се сами како ученици и студенти ќе добиваат по 1200 денари субвенции наменети за комунали. Во овие групи не влегуваат семејства на разведени родители кои добиваат алиментација. 

субвенции, самохраниродители, мајка, дете, babyshop, babyshopmk

На 24ти Септември на ...

Се што треба да знаете за микpoфлората кај доенчиња!
Се што треба да знаете за микpoфлората кај доенчиња!

Претераното размножување на штетните бактерии во дигестивниот систем, доведува до пореметување на рамнотежа на цревната микрофолора. Овој дисбаланс го нарушува развојот на имунолошкиот систем, што како последица кај доенчињата може да предизвика:

• Грчеви
• Надуеност
• Дијареа
• Запек
• Атопијски дерма...

Мајката, својот најголем непријател!
Мајката, својот најголем непријател!

Како треба да изгледа совршена мајка? Не знам. Но знам како мајката мисли дека треба да се однесува, како да изгледа, што да прави.
Се она што не треба!
Мајката мисли дека треба да ги анимира децата, да си игра со нив, да учи со нив.
Мајката чита книги, блогови, текстови за родителство, воспитување, ди...

Внесете радост во домот и изнанедете ги своите малечки! Кажете ДА, за здрава и домашна НУТЕЛА!
Внесете радост во домот и изнанедете ги своите малечки! Кажете ДА, за здрава и домашна НУТЕЛА!

За да направите домашна Нутела која сме сигурни дека ќе ја обожаваат вашите малечки потребно е:

1 шоља лешници (по можност домашни, органски)

2 лажици маслиново масло

1 млечно чоколадо (од било кој бренд)

3 лажици шеќер во прав

1 лажица какао во прав

3/4 лажичка сол

1/2 лажица екстракт од ван...

За ликовната уметност, работата со деца и секојдневната инспирација, разговараме со Маја Танева, Ателје 49
За ликовната уметност, работата со деца и секојдневната инспирација, разговараме со Маја Танева, Ателје 49

Ателје 49, место кое е целосно посветено на креативното изразување, катче каде сите креативци, љубители на уметноста, можеат да земат часови за цртање, сликање и вајање, едукативно и рекреативно.
Ателје 49 работи и опстојува во креативниот свет благодарение на две уметници кои се дополнуваат постоја...

Задоволно стомаче за среќно дететнце. Ви препорачуваме вкусна, бебешка паста болоњезе! - РЕЦЕПТ
Задоволно стомаче за среќно дететнце. Ви препорачуваме вкусна, бебешка паста болоњезе! - РЕЦЕПТ

Припрема:

Во шерпа динстајте го парчето бело месо, доколку е возможно со што помала количина на вода. За петнаесеттина минути додадете го сокот од домати (по можност да е домашен) и варете уште половина час.
Во меѓувреме, во посебено тенџерче варете ги тестенините во несолена вода. Кога ќе бидат го...

Бесплатни и практични совети за сите идни мамички. Дознајте  кои позиции за спиење, се безбедни во бременоста! (ВИДЕО)
Бесплатни и практични совети за сите идни мамички. Дознајте кои позиции за спиење, се безбедни во бременоста! (ВИДЕО)

Спиењето во текот на бременоста често знае да биде комплицирана и тешка за многу идни мајки.

За да бидете сигурни дека позицијата во која спиете е безбедна и добра како за вас така и вашето бебенце, погледнете го видеото во продолжение!

 

...
Close