Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2019' 'октомври'

Кога е вистинското време за бебето да лежи на стомак
Кога е вистинското време за бебето да лежи на стомак

Лежењето на грб е првата положба со која се сретнува новороденчето. 

Учиме да седиме
Учиме да седиме

Откријте на кој начин можете да му помогнете на вашето бебе да ја совлада оваа многу важна вештина.

Разведрете ги дождливите денови
Разведрете ги дождливите денови

Темното небо и дождливите капки значат дека е дојдено вистинското време за забава!

Најпопуларното женско име во целиот свет
Најпопуларното женско име во целиот свет

Трендовите доаѓаат и поминуваат, се менуваат и се враќаат, но некогаш популарноста едноставно не проаѓа. 

Железото и вашето бебе (дали постои ризик од анемија)
Железото и вашето бебе (дали постои ризик од анемија)

Вашето бебе јаде цврста храна и сега ве интересира се што се однесува за внесувањето на железото.

Како да го препознаете излегувањето на бебешките запчиња
Како да го препознаете излегувањето на бебешките запчиња

Периодот кога на бебето почнуваат да му излегуваат запчиња за родителите претставува испит за издржливост, трпение и грижа.

Научниците пронајдоа врска помеѓу тежината на новороденчињата и ризикот од развојот на алергии
Научниците пронајдоа врска помеѓу тежината на новороденчињата и ризикот од развојот на алергии

Овие резултати ги добија научниците од австралискиот Универзитет во Аделаида.

Искоренет и вториот вирус причинител на детска парализа
Искоренет и вториот вирус причинител на детска парализа

Светската здравствена организација го поздрави “историскиот чекор” во борбата против детската парализа, откако научниците потврдија дека во светот е искоренет вториот од трите типа полиовирус, кој е причинител на болеста позната како полиомиелитис.

Сировите јајца не се опасни за здравјето на бремените жени
Сировите јајца не се опасни за здравјето на бремените жени

Британскиот советодавен одбор кој се грижи за микробиолошките испитувања на производите за исхрана, објави нова информација во врска со конзумирањето на сировите јајца во бременоста...

 

Разумна физичка сила: Уште една земја во која на удирањето на детето ќе се гледа како на казнено дело
Разумна физичка сила: Уште една земја во која на удирањето на детето ќе се гледа како на казнено дело

На родителите и старателите во Шкотска, за сега, овозможено им е користење на “разумна физичка сила” во дисциплинирањето на децата.