Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2019' 'мај'

34 недела од Вашата бременост
34 недела од Вашата бременост

Вашата бременост

Можеби почесто ќе се чувствувате уморни и при најмала активност и ќе чувствувате тежина во нозете, особено ако е топло.

КАКО ДА СЕ ПРЕЖИВЕАТ ПРВИТЕ НЕДЕЛИ СО БЕБЕТО
КАКО ДА СЕ ПРЕЖИВЕАТ ПРВИТЕ НЕДЕЛИ СО БЕБЕТО

Привикнувањето на улогата на мајка во првите недели на животото на вашето бебе не е ни малку лесно. Ев како да го пребродите овој тежок период, а при тоа да ја сочувате силата и нервите!

Бебето реагира на допир и додека е во стомакот
Бебето реагира на допир и додека е во стомакот

Дури и пред раѓањето, бебето почнува да реагира на допир, како и да развива  едноставни рефлекси. При раѓањето, шокот од ненадејниот недостаток на топла и заштитна средина на матката полесно се надминува со љубов, допирање на кожата со кожа, грижа и наклонетост.

Каша од ориз, цвекло и пилешко 8 +
Каша од ориз, цвекло и пилешко 8 +

СОСТОЈКИ:

цвекло

2  супени лажици ориз

Како да го разберете говорот на телото на бебето: Значење на гугањето
Како да го разберете говорот на телото на бебето: Значење на гугањето

Бебе почнува да гуга од четвртиот месец од животот. Иако првично звучи потполно неразбирливо, бебето всушност ги имитира звуците што ги слуша.

Дали бебињата знаат што е добро, а што е лошо?
Дали бебињата знаат што е добро, а што е лошо?

Кога мојот седуммесечен син ја фати мојата постара ќерка за коса, она плачеше а тој се смееше. Во тој момент, не бев сигурна дали тој знаеше што е добро, а што е лошо. Дали бебињата знаат да распознават добро од лошо? ", Праша една мајка.

Супа од зеленчук и просо за бебиња (каша) 8+
Супа од зеленчук и просо за бебиња (каша) 8+

Оваа вкусна супа од зеленчук и просо, брокула и морков може да ја подготвите како супа и како каша, во зависност од возраста на вашето бебе

Здрав сон = здраво дете!
Здрав сон = здраво дете!

Хроничниот недостаток на сон може да го ослаби  имунитетот, а уморни (ненаспани) деца имаат тенденција да настинки, грип и други заразни болести.

Проверена формула: Што го засмејува бебето и зошто?
Проверена формула: Што го засмејува бебето и зошто?

Криењето на лицето со рацете, правење гримаси и создавање разни звуци ... Родителите обично имаат своја "единствена формула" за да ги засмеат нивните малечки. 

РАБОТИ ЗА БЕБЕТО КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ПОДАРУВАТЕ
РАБОТИ ЗА БЕБЕТО КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ПОДАРУВАТЕ

Наследување на облека и предмети неопходни за носење, нега и грижа за детето е често помеѓу членовите на семејството и пријателите, но има работи кои не би требало да се дадат на друго семејство.

Close