Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог '2019' 'август'

Лоши навики во исхраната се стекнуваат додека децата се мали
Лоши навики во исхраната се стекнуваат додека децата се мали

За детето да стекне здрави навики во исхраната и да ги задржи цел живот, потребно е да се учи откако ќе почне да зема цврста храна, од седмиот месец.

Психолог тврди: Родителите се многу поголеми паничари од децата
Психолог тврди: Родителите се многу поголеми паничари од децата

Словенскиот клинички психолог Александер Задел истакнува две екстремности во родителството: родители со преголеми очекувања и многу заштитничи настроени родители кој долгорочно претставуваат најголема опасност по децата, затоа што не им дозволуваат да научат да го живеат животот и да се носат со тешките ситуации.

Рижото со ослич (возраст 12+ месеци)
Рижото со ослич (возраст 12+ месеци)

Филето ослич прелијте го со маринада направена од сок од лимон, маслиново масло, лук и магдонос.

Зошто може да дојде до недостаток на хормонот за раст
Зошто може да дојде до недостаток на хормонот за раст

За важноста на хормонот за раст кај децата, но и возрасните можете да прочитате подоле во текстот. 

Ротавирус – непријател на бебешкото стомаче
Ротавирус – непријател на бебешкото стомаче

Од овој вирус најчесто заболуваат бебиња на возраст поголема од 6 месеци (затоа што до тогаш се хранат исклучиво со мајчино млеко).

Суплементација
Суплементација

Доколку доите, тогаш на своето бебе му го зајакнувате имунолошкиот систем на најдобар можен начин.

Здрави ражничи на детското мени
Здрави ражничи на детското мени

На детските забави и собиранки на масите главно можеме да сретнеме нездрава храна – колачи, грицки и газирани сокови.

Што значи кога децата ги “влечкаат“ омилените работи со себе
Што значи кога децата ги “влечкаат“ омилените работи со себе

Децата од две години често имаат омилена играчка без која не одат на спиење или маичка која сакаат да ја носат секој ден.

Eве колку е важно кај децата да се роди љубов кон спортот
Eве колку е важно кај децата да се роди љубов кон спортот

Физичката активност е многу важна за децата, додека им се формира телото, па родителите треба да направат се за тие да го засакаат спортот...

Новата породилна техника стигна во Хрватска: Француски царски рез
Новата породилна техника стигна во Хрватска: Француски царски рез

После ваквото породување жената побрзо закрепнува, а притоа може да учествува во самото породување.