Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог со 'деца' ознаки

5 детски изјави кои ќе ве излудат
5 детски изјави кои ќе ве излудат

Како да му се одговори на детето на досадните прашања и изјави?!

Смирете ја кашлицата со природни напитоци
Смирете ја кашлицата со природни напитоци

Кашлицата кај децата и возрасните е знак дека организмот се бори со некаков вирус или настинка. 

Постојат разни производи за кашлица, но веруваме ќе се согласите дека природните лекови се сепак природни и за разлика од се друго што би купиле чинат многу помалку. 

Ви даваме два предлога, како да ја...

Кои предности ги имаат децата родени во Декември?! Прочитајте што велат истражувањата!
Кои предности ги имаат децата родени во Декември?! Прочитајте што велат истражувањата!

Декември е месец кога се раѓаат најмалите бебиња, па заради тоа се сметаат за посебни од самиот почеток. И покрај тоа штo нивниот роденден се поклопува со голем број на празници, тоа е уште еден знак дека овие деца се родени во посебен период. 

Според статистиките, постојат неколку причини поради к...

Ве молам, не им помагајте на моите деца!
Ве молам, не им помагајте на моите деца!

Не седам тука, цели 5 метра оддалечена од своето дете, зошто сум премногу мрзелива да станам. Седам тука, затоа што ги донесов во парк за да ги научам како да ги создаваат работите сами.
Драги родители од паркот:
Ве молам, не ја подигнувајте мојата ќерка на врвот на лизгалицата, посебно што потенцирав...

“Одгледуваме ли саможивни егоманијаци?” - Текст на мајка која стана вистински хит!
“Одгледуваме ли саможивни егоманијаци?” - Текст на мајка која стана вистински хит!

“Одгледуваме ли саможивни егоманијаци?”
Тексот на една мајка од Хрватска во кој се изнесени методите на воспитивање некогаш и денес стана вистински Хит. Овој текст е објавен на бологот mamajasamgladan.com, а на Facebook веќе го споделиле повеќе од 10.000 луѓе.
Авторката на текстот спомнува дека не зав...

Како изгледа утрото на мајка со 10 деца?  (ВИДЕО)
Како изгледа утрото на мајка со 10 деца? (ВИДЕО)

Погледнете ги овие 3 делови на интересни видеа каде се презентираат утринските навики и рутини на мајка со 10 деца.

Неверојатно нели?

...
Кои 5 работи МОРА да ги направите пред раѓањето на вашето бебе?
Кои 5 работи МОРА да ги направите пред раѓањето на вашето бебе?

Животот по доаѓањето на бебето или децата повеќе никогаш нема да биде ист. Ова сигурно сте го слушнале повеќе пати. Животните навики се менуваат и вашето секојдневие се менува од корен. Навиките за спиење и хранење, хигиенски навики е многу и уште многу други ќе добијат сосема нова рутина која ќе вл...

Бројот на предвремено родени бебиња е дуплиран
Бројот на предвремено родени бебиња е дуплиран

Ако до 2014 година биле згрижени 4-7 предвремено родени бебиња на месечно ниво, денес бројката е дуплирана.
Како во Македонија така и во светот има тренд на зголемување на предвремено родени деца, а сето тоа се гледа како последица на начинот на живот, поместување на старосната граница на родителите,...

Едуцирајте се на време: 3 најважни работи кои би требало да ги знае секоја трудница за оралното здравје на детето
Едуцирајте се на време: 3 најважни работи кои би требало да ги знае секоја трудница за оралното здравје на детето

Кога треба да се почне со миење на заби, во која возраст детето би требало да се однесе на стоматолог и колку се важни млечните заби?
Бременоста, како и периодот од раното детство се исклучително осетливи и многу важни периоди, кои се неопходни за адекватна едукација за специфичностите, значењето и н...

За здрав и правилен развој на децата: Намирници богати со калциум
За здрав и правилен развој на децата: Намирници богати со калциум

Недостаток од калциум во организамот можеме да го надокнадиме со правилна исхрана. Дознајте кои намирници би требало да ги конзумираат малечките со што правилно би се развивале.
Многу е важно во раната младост да се внесува доволна количина на калциум бидејќи тој е неопходен за правилен развој на цел...