Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог со 'мајка' ознаки

Писмо на една мајка која ќе ве воодушеви! Ќерко, не дозволувај да не те почитуват!
Писмо на една мајка која ќе ве воодушеви! Ќерко, не дозволувај да не те почитуват!

“Да душо, знам дека мислиш дека сум стара. И јас во текот на годините имам грешено. Дали некогаш ми прости што ти ја упропастив онаа ужасна роденденска торта за твојот 8ми роденден? Или тоа што ти поклонив маче незнаејќи дека си алергична на влакна од мачка. Навистина ми беше жал поради тоа, но добр...

9 од 10 жени кои крвареле во бременоста на свет донеле здрави бебиња! Прочитајте повеќе за причините кои може да предизвикаат крварење во бременоста
9 од 10 жени кои крвареле во бременоста на свет донеле здрави бебиња! Прочитајте повеќе за причините кои може да предизвикаат крварење во бременоста

Општо е познато дека првите 3 месеци од бременоста се најризични. Тоа е и период кога најчесто доаѓа до вакви ситуации, односно крварење. Скоро секогаш трудници кога ќе се соочат со крварење во бременоста веднаш помислуваат на најлошото. Крварењето во првите неколку месеци од бременоста може да се п...

Медицината нема граници! Родено е првото девојче во Бразил со помош на пресадување на матка од донор!
Медицината нема граници! Родено е првото девојче во Бразил со помош на пресадување на матка од донор!

По пресадување на матка од починат донор, во Бразил е родено првото бебе – објави научното списание “Лансет”.

До сега биле направени 39 пресадувања на матка од живи донатори, со што биле родени 11 бебиња, но ова е прв успешен случај каде е роденo живо бебе од мртов починат донор. Вакви обиди се пра...

Не гледајте ме како да сум најлоша мајка: -Ги погазив принципите на родителството, но не се каам поради тоа!
Не гледајте ме како да сум најлоша мајка: -Ги погазив принципите на родителството, но не се каам поради тоа!


Како и сите ние и таа имала одредени принципи на родителство – се додека навистина не станала мајка.
“Во периодот пред да станам мајка, постојано ги надгледував своите пријатели кои имаат деца и постојано наоѓав забелешки и ги гледав нивните грешки (грешки по мои стандарди) и си велев дека јас еден д...

“Одгледуваме ли саможивни егоманијаци?” - Текст на мајка која стана вистински хит!
“Одгледуваме ли саможивни егоманијаци?” - Текст на мајка која стана вистински хит!

“Одгледуваме ли саможивни егоманијаци?”
Тексот на една мајка од Хрватска во кој се изнесени методите на воспитивање некогаш и денес стана вистински Хит. Овој текст е објавен на бологот mamajasamgladan.com, а на Facebook веќе го споделиле повеќе од 10.000 луѓе.
Авторката на текстот спомнува дека не зав...

Мојот пораѓај!  За некого неизмерна среќа, за мене неочекувана болка
Мојот пораѓај! За некого неизмерна среќа, за мене неочекувана болка

Беше сабота, јас тукушто влезена во 33та недела од бременоста. Во текот на целата бременост се беше нормално се додека не влегов во 8ми месец. 

Само една недела претходно завршив во болница со огромни породилни болки. Ми дадоа веднаш терапија за зреење на детето. Но во себе цело време си велев, не ...

Бројот на предвремено родени бебиња е дуплиран
Бројот на предвремено родени бебиња е дуплиран

Ако до 2014 година биле згрижени 4-7 предвремено родени бебиња на месечно ниво, денес бројката е дуплирана.
Како во Македонија така и во светот има тренд на зголемување на предвремено родени деца, а сето тоа се гледа како последица на начинот на живот, поместување на старосната граница на родителите,...

Што значи да се има ќерка?
Што значи да се има ќерка?

...
Реалноста на секоја мајка
Реалноста на секоја мајка

Јас сум мајка. Имам две деца. Одев кај фамилијарниот доктор бидејќи ја изгубив меморијата и имав проблем со концентрацијата. Фамилијарниот доктор ми рече дека морам да спијам 8 часа на секои 24 часа. Имав болки во грбот и кичмата. Неурологот рече дека треба да пливам  и да имам пилатес часови 2-3 па...

Отворено писмо на мајка, посветено на сите татковци!
Отворено писмо на мајка, посветено на сите татковци!

Го користиш мозокот, имаш дури и време за размислување и најважно, имаш слобода. За тоа време, неколку километри понатаму, твојата друга половина шета низ куќата како зомби откако отспала цели два часа во текот на ноќта.
Британката Никол Бон, одлучила преку отворено писмо да се обрати до сите мажи ко...

Close