Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог со 'babyblog' ознаки

Татковски лекции за доењето: Татковци, еве што треба да знаете
Татковски лекции за доењето: Татковци, еве што треба да знаете

Погледнете ја листата со совети за сите татковци како да им помогнат на мајките кои дојат.

Проблеми со спиење: Зошто бебињата ноќе се будат и зошто плачат
Проблеми со спиење: Зошто бебињата ноќе се будат и зошто плачат

Веќе ја знаете приказната на лекарите дека нервниот систем на бебињата уште не е развиен и дека сосема е нормално и природно бебињата до третата година да се будат и дека на тоа морате да се навикнете. Меѓутоа, сакаме да ви кажеме и уште неколку важни детали.

Највкусен прилог на секое јадење: Кремаст карбонара компир
Највкусен прилог на секое јадење: Кремаст карбонара компир

Во продолжение на овој текст ви претставуваме рецепт за карбонара компир кој децата ќе го обожаваат.

Мајки, дружете се: поддршката од пријателите е значајна за вашето, но и за здравјето на бебето
Мајки, дружете се: поддршката од пријателите е значајна за вашето, но и за здравјето на бебето

Новите истражувања покажуваат дека поддршката од околината која мајката ја има, има значајно влијае на нејзиното, но и на здравјето на бебето.

“Бабите носат очила и можат да ги извадат забите”: Што малечките кажаа за бабите
“Бабите носат очила и можат да ги извадат забите”: Што малечките кажаа за бабите

Преслатки изјави на малечките кои сигурно ќе ве воодушеват.

Татковци, ако имате ќерка, ова треба да го знаете
Татковци, ако имате ќерка, ова треба да го знаете

Овие работи треба да ги имате на ум кога ќе ја одгледувате својата миленичка...

Бебе во инкубатор
Бебе во инкубатор

Сакајте го вашето бебе затоа што љубовта е она што сигурно можете да му го дадете, а инкубаторот за тоа време ќе му пружи се останато што е потребно.

Поврзувањето на друштвените мрежи со развојот на менталните заболувања кај децата
Поврзувањето на друштвените мрежи со развојот на менталните заболувања кај децата

Официјални статистички податоци покажуваат дека децата кои поминуваат повеќе од три часa на друштвените мрежи имаат двојно поголема можност ментално да заболат, од децата кои ги користат друштвените мрежи умерено.

 

Бебето ќе престане да плаче во истата секунда ако ја направите оваа едноставна работа
Бебето ќе престане да плаче во истата секунда ако ја направите оваа едноставна работа

Секој родител има поминато низ тоа. Седите и ви се чини дека со часови го нишКате бебето кое не престанува да плаче. Веројатно и самите веќе сте на раб на солзи, ако не и уплакани. А доволно е да направите само една мала работа и бебето веднаш престанува да плаче.

Дури пет проценти од мажите покажуваат знаци на постпородилна депресија
Дури пет проценти од мажите покажуваат знаци на постпородилна депресија

Можат ли мажите да паднат во депресија после раѓањето на детето е прашање на кое многу истражувачи пробуваат да дадат одговор. Некои лекари отидоа корак понапред кога е оваа тема во прашање.