Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог со 'babyshopmk' ознаки

Виолетово плачење
Виолетово плачење

Ако вашето бебе плаче во текот на ноќта без причина, проверете дали е во прашање “виолетово плачење”

Преку ден вашето бебе е насмеано и расположено, како доаѓа ноќта, почнува да плаче и тешко ви е да го смирите.
Важно е да знаете дека бебињата често плачат без причина, и тоа не дека не сте успеале д...

Бронхопулмонална дисплазија (БПД)
Бронхопулмонална дисплазија (БПД)

БПД е хронично белодробно заболување кое се среќава кај недоносените бебиња кои подолго време биле под кислородна терапија и механичка вентилација. Најмалку 20% од бебињата што биле на механичка вентилација ја имаат оваа дијагноза. По најновите истражувања, дијагнозата треба да се дава автоматски на...

Зошто ручекот со семејството е добар за здравјето
Зошто ручекот со семејството е добар за здравјето

Децата и родителите кои јадат заедно на иста маса имаат помал индекс на телесна маса.

Совети од  Спец. Д-р Софија Груевска за Ран детски кариес - циркуларен кариес од ПЗУ Илумидент
Совети од Спец. Д-р Софија Груевска за Ран детски кариес - циркуларен кариес од ПЗУ Илумидент

Циркуларен кариес претставува ран детски кариес кој има специфичен облик и ги зафаќа млечните заби во првите неколку години кај детето. Се нарекува уште и “baby bottle caries” бидејќи исхраната преку цуцла е пресудна за развивање на овој тип на кариес. Се локализира кружно околу вратот на млечните з...

Несоницата ги мачи и бебињата
Несоницата ги мачи и бебињата

Исто како што возрасните имаат мака со сонот, така и бебињата може да го имаат истиот проблем

 

Како да се ослободите од заморот после породувањето?
Како да се ослободите од заморот после породувањето?

Ви откриваме неколку корисни трикови како да се изборите со заморот после породувањето.

Навикнување на нокшир на поинаков начин
Навикнување на нокшир на поинаков начин

Многу е важно на кој начин зборувате со детето во периодот кога се одвикнува од пелени - во тоа се крие клучот на успехот.

Како да се научи детето да игра самостојно?
Како да се научи детето да игра самостојно?

Детето кое поминало 18 месеци од животот би требало полека да стекнува способност одредено време да може да игра само без ваша помош.

Кога не чеша стомакот...
Кога не чеша стомакот...

Откријте го најдобриот начин за да се ослободите од тешкотиите во бременоста.

Вашата коса во бременоста
Вашата коса во бременоста

Постојат многу совети што треба и што не треба да правите со косата во текот на бременоста, кои се однесуваат на работи како што е бојадисувањето на косата или не и слично.

Close