Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог со 'bebinja' ознаки

Духовита табличка на детскиот сон: Колку бебето треба да спие?
Духовита табличка на детскиот сон: Колку бебето треба да спие?

Мајката блогерка Емили Џејн Кларк направи духовита табличка на детското спиење која ги прикажува работите какви што навистина се. Нејзината цел е да им покаже на родителите чии деца не спијат дека не се сами.

Проблеми во исхраната кај доенчињата
Проблеми во исхраната кај доенчињата

Зошто настануваат овие проблеми во исхраната на доенчињата?

Ветровито време и бебе
Ветровито време и бебе

Родителите не треба да имаат дилема околу прошетката со децата: Дури и при ниски температури, прошетките се добри бидејќи го зајакнуваат имунитетот на децата, го зголемуваат апетитот и влијаат на подобар сон.

Заштита на бебето од сонце
Заштита на бебето од сонце

Со доаѓањето на пролетта деновите се се подолги, потопли и бебињата и нивните родители одат  на подолги прошетки. 

Гасови и надуено стомаче: Како да му се помогне на бебето
Гасови и надуено стомаче: Како да му се помогне на бебето

Повеќето од бебињата кои се хранат со вештачко млеко патат од гасови и надуено стомаче.

Бебињата гледаат работи кои возрасните не ги гледаат
Бебињата гледаат работи кои возрасните не ги гледаат

Бебињата гледаат работи кои возрасните не ги гледаат. 

Миење на заби кај деца/бебиња
Миење на заби кај деца/бебиња

Додека на бебето не му пораснал ниту еден заб, хигиена најдобро се прави пребришувајќи ги непцата  со парче стерилна газа (5х5 см) замотана околу показалецот и натопена во физиолошки раствор.

Што кријат од нас: Мали тајни на новороденчињата
Што кријат од нас: Мали тајни на новороденчињата

Вашето бебе веднаш по раѓањето поседува одредени “знаења”, кои му помагаат да се снајде во новиот свет.

Првите чекори
Првите чекори

Кога станува збор за одењето, многу е важно родителите со ништо да не избрзуваат.

Човекот кој спасуваше илјада детски животи: Доктор Моро и неговата супа од моркови
Човекот кој спасуваше илјада детски животи: Доктор Моро и неговата супа од моркови

Ернесто Моро беше педијатар кој донесе големи откритија во лечењето на бебињата, а едно од клучните е добропознатата супа за лечење на дијареа.

Close