Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог со 'bremenost' ознаки

Tрудни и преладени: Совети што да правите
Tрудни и преладени: Совети што да правите

Правилата на игра кај лечењето на обична настинка се менуваат кога сте бремени.

Тешкотии и болки во бременоста
Тешкотии и болки во бременоста

Може да се појават во било кое време, но обично се случуваат кога поради тежината на детето, пробувате да се исправите наведнувајќи се наназад, што ги притиска мускулите и пршлените во долниот дел на грбот.

Најважните витамини и минерали потребни во бременоста
Најважните витамини и минерали потребни во бременоста

Витамините и минералите се многу важни за здравата бременост и породувањето.

Како да се изборите со мачнините во бременоста
Како да се изборите со мачнините во бременоста

Иако не можат да се спречат, мачнините во бременоста можат да се ублажат на повеќе начини.

Се што треба да знаете за сексот во бременоста низ тромесечијата
Се што треба да знаете за сексот во бременоста низ тромесечијата

Водењето на љубов за време на тие девет месеци не е опасно ниту за мајката ниту за бебето, секако под услов да се работи за нормална бременост без ризик и да постои желба кај двајцата партнери.

Како да се борите со опаѓањето на косата после бременоста
Како да се борите со опаѓањето на косата после бременоста

Меѓу бројните физички промени кои се случуваат во текот на деветте месеци од бременоста спаѓа и влошувањето на квалитетот на косата.

Зошто на трудниците им е потребно повеќе спиење
Зошто на трудниците им е потребно повеќе спиење

Едно истражување кое беше спроведено од неодамна, препорачува преспивање во текот на денот за трудниците, со оглед на тоа дека попладневниот сон многу добро влијае на здравјето на нивните бебиња.

Жолто тело
Жолто тело

Кога се случува овулацијата и водечкиот фоликул на јајникот ќе пукне и ќе ослободи јајце клетка, тој под влијание на хормонот FSH и LH се претвора во жолто тело (corpus luteum).

Зголемен бројот на трудници со висок крвен притисок
Зголемен бројот на трудници со висок крвен притисок

Зголемувањето на бројот на трудници со висок крвен притисок станува глобален проблем.

Зошто некои трудници немаат утрински мачнини?
Зошто некои трудници немаат утрински мачнини?

Ако сте една од оние трудници кои немаат утрински мачнини, дознајте која е причината поради тоа и дали треба да бидете загрижена?

Close