Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог со 'deca' ознаки

Стегање на забите
Стегање на забите

Бруксизмот го опфаќа секое шкрипење или стегање на забите “на празно” доколку не џвакаме и не голтаме. Последиците се неопределени затоа што овој феномен се случува од време на време.

ХИПЕРКИНЕЗИЈА: ЧУВАЈТЕ ГИ ГЛАСНИТЕ ЖИЦИ НА ДЕЦАТА
ХИПЕРКИНЕЗИЈА: ЧУВАЈТЕ ГИ ГЛАСНИТЕ ЖИЦИ НА ДЕЦАТА

Детето кое претерано го користи гласот односно често врeска и зборува со висок тон треба да го прегледа психолог, а најважна е анализата на гласот (логопед, педагог за гласот, фонетичар).

Деформитети на ‘рбетниот столб и физичка активност: Дали сколиозата е пречка за занимавање со спорт
Деформитети на ‘рбетниот столб и физичка активност: Дали сколиозата е пречка за занимавање со спорт

Кои спортови да ги одберете доколку детето има деформитет на ‘рбетниот столб, не советува доктор Перчич, дипломиран кинезитерапевт.

Љубовта на бабата кон првото внуче е најсовршената љубов на светот
Љубовта на бабата кон првото внуче е најсовршената љубов на светот

Љубовта на бабата е најискрената, најчистата и најубавата љубов во животот на детето.

Заштита на бебето од сонце
Заштита на бебето од сонце

Со доаѓањето на пролетта деновите се се подолги, потопли и бебињата и нивните родители одат  на подолги прошетки. 

Чорба од грашок – совршена крем чорба од зеленчук
Чорба од грашок – совршена крем чорба од зеленчук

Во зелената чорба од грашок, која се припрема брзо и лесно, ќе уживаат сите членови од семејството.

Што кога ќе се скрши живин топломер?
Што кога ќе се скрши живин топломер?

Децата повремено кршат разни предмети, а топломерите се честа мета. 

Миење на заби кај деца/бебиња
Миење на заби кај деца/бебиња

Додека на бебето не му пораснал ниту еден заб, хигиена најдобро се прави пребришувајќи ги непцата  со парче стерилна газа (5х5 см) замотана околу показалецот и натопена во физиолошки раствор.

Мудри совети од познатиот полски педагог
Мудри совети од познатиот полски педагог

Сакајте го вашето дете какво и да е, тоа е драгоцен трофеј кој животот ви го дал да го чувате – еден е од советите на познатиот полски педагог Јануш Коржак.

Вкусна и здрава “енергетска бомба”: Портокалов смути преполн со витамини
Вкусна и здрава “енергетска бомба”: Портокалов смути преполн со витамини

Воведете целер, ѓумбир, морков и овошје во исхраната на малечките на едноставен, забавен и вкусен начин.