Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог со 'dete' ознаки

Кога е време за првите чевли?
Кога е време за првите чевли?

Не купувајте вистински чевли ако вашето дете сеуште не почнало да оди.

Адаптацијата е важна, научете го бебето самото да си игра на подот
Адаптацијата е важна, научете го бебето самото да си игра на подот

Време е кога бебето треба многу време да поминува само на подот, кога ќе почнат сами да се свртуваат, а се уште не лазат, време е за интензивен развој и учење, но бебињата тоа не сакаат многу да го прават сами.

Дознајте како да му помогнете на детето ако има страв од игла
Дознајте како да му помогнете на детето ако има страв од игла

Постојат неколку начини да го пребродите овој страв со вашето дете.

До кога е оправдано да се вози детето во количка?
До кога е оправдано да се вози детето во количка?

Одењето и играњето се важни фактори за развојот на детето, меѓутоа многу родители тоа се почесто го забораваат. Еве до кога вашето дете треба да се вози во количка и поради што...

Чудесната моќ на мајчиниот допир
Чудесната моќ на мајчиниот допир

Замислете дека во блискиот супермаркет се продава волшебен напиток кој сигурно го смирува бебето, го подобрува неговиот сон и го прави задоволно и среќно.

Првите кондури: тврди или меки?
Првите кондури: тврди или меки?

Кога вашето бебе ќе почне да ги прави првите чекори, ноџињата ќе имаат блага 0 – положба, а стапалата сеуште ќе им бидат природно рамни. 

Како да се справите со стравот од одвојување
Како да се справите со стравот од одвојување

Кога ќе почне да разбира што сте и колку зависи од вас, кај бебето може да се јави вознемиреност кога ќе заминувате. Ова се нарекува страв од одвојување.

Детето учи за себе низ нашиот однос кон него
Детето учи за себе низ нашиот однос кон него

Пред вашето дете да го наречете хиперактивно, хиперосетливо или на било кој друг начин да го декларирате како посебно, добро размислете најпрво дали тоа е навистина така, дали вашето дете е толку посебно и поинакво и што правите што се однесувате кон детето на тој начин.

Лубеница - добра за здравјето и расположението на децата
Лубеница - добра за здравјето и расположението на децата

Лубеница - е совршен симбол на летото и нејзиниотединствен вкус и арома непогрешливо нè асоцираат на жешките летни денови и опуштена атмосфера.

Мајчинство- две работни места со полно работно време
Мајчинство- две работни места со полно работно време

Мајчинството е најубавата, но и најзахтевна работа во светот

 

Грижата за децата е целодневна работа, а според резултатите од истражувањето мајките работат неделно во просек по 98 часа, што е како две работни места со полно работно време.