Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino
RSS

Постови на блог со 'roditeli' ознаки

Три причини поради кои е полесно да имате второ дете: Се е поедноставно и побрзо
Три причини поради кои е полесно да имате второ дете: Се е поедноставно и побрзо

Да се стане родител по прв пат може да биде доста исцрпувачки: недостаток на сон, исцрпеност, збунетост и брзите преоди помеѓу фазите во развојот ги оставаат новопечените родители без здив.

Во која земја бебињата најмногу плачат?
Во која земја бебињата најмногу плачат?

Неколку научници направиле истражување во кое го прателе бебешкото плачења на 8700 бебиња кои биле на возраст во период од првите 12 недели од нивниот живот ширум светот.

Авторите на истражувањето ги споредиле учесниците-бебиња за тоа колкави стомачни грчеви имаат бебињата, што ги предизвикуваат и ...

Виолетово плачење
Виолетово плачење

Ако вашето бебе плаче во текот на ноќта без причина, проверете дали е во прашање “виолетово плачење”

Преку ден вашето бебе е насмеано и расположено, како доаѓа ноќта, почнува да плаче и тешко ви е да го смирите.
Важно е да знаете дека бебињата често плачат без причина, и тоа не дека не сте успеале д...

Гасови и надуено стомаче: Како да му се помогне на бебето
Гасови и надуено стомаче: Како да му се помогне на бебето

Повеќето од бебињата кои се хранат со вештачко млеко патат од гасови и надуено стомаче.

Што кога цуцлата ќе падне на подот?
Што кога цуцлата ќе падне на подот?

Доколку сте од оние кои веднаш ја стерилизираат цуцлата која на вашето бебе му паднала на подот, за вас имаме неколку новини

Еве зошто татковците заслужуваат повеќе почит
Еве зошто татковците заслужуваат повеќе почит

На татковците им е предодредено напорно да работат, да обезбедат егзистенција, да бидат поддршка и секогаш да имаат време за своето семејство. 

5 работи кои никогаш не треба да им ги кажете на децата
5 работи кои никогаш не треба да им ги кажете на децата

Вашите зборови можат да имаат длабоко емоционално влијание над вашето дете.

Читајте им на бебињата
Читајте им на бебињата

Само 15 минути читање дневно му овозможува на детето за една година да слушне 1.000.000 зборови – велат од УНИЦЕФ.

 

Како прегратките влијаат на здравјето на бебето?
Како прегратките влијаат на здравјето на бебето?

Мајки и татковци, гушкајте ги бебињата уште од првиот ден, затоа што така подобро ќе се развиваат и ќе бидат поздрави.

Кој е Дедо Мраз навистина и што ни носи? Подароци или дилеми?
Кој е Дедо Мраз навистина и што ни носи? Подароци или дилеми?

На предстојните празници највеќе ќе се израдуваат малечките. 

Close