Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Чорба од грашок – совршена крем чорба од зеленчук

Чорба од грашок – совршена крем чорба од зеленчук

Во зелената чорба од грашок, која се припрема брзо и лесно, ќе уживаат сите членови од семејството.

Иако вашите малечки можеби не се љубители на “зелените топчиња”, грашокот припремен на овој начин сигурно со радост ќе го изедат.

Потребно е:

-500 грама грашок,

-1 морков,

-1 помал компир,

-една мала главичка лук,

-100 грама неутрална павлака,

-сол и бибер,

-маслиново масло.

Припрема:

На маслото пропржете лук, па додајте исецкан морков и ситно исечен компир. Пропржете се заедно, па налијте со вода и варете околу 15 минути. Додајте го грашокот и јадењето зачинете го по ваш вкус. Кога грашокот ќе биде сварен, тргнете го од оган и се измешајте во блендер или со миксер. Додајте ја неутралната павлака, па вратете на рингла уште малку да се довари.

На здравје!

Оставете коментар
Close