Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Еве зошто бебињата ги тријат очите ...

Еве зошто бебињата ги тријат очите ...

Секоја мајка знае дека триење на очите значи дека бебето е подготвено за спиење, но сигурно не знаевте зошто баш трљањето на очите е знак за поспаност ...

За да се намали напнатоста во мускулите на очите, бебето несвесно си ги фаќа очните капаци и ги трља, како што возрасните се обидуваат да си помогнат кога ги боли нешто. Многу родители тогаш им ги тргаат рацете, плашејќи се да не повредуваат, но педијатриите велат дека тоа е погрешно, додека не е грубо и не трае премногу долго.

Наместо да паничат, мајките и татковците треба да го "прочитаат" како знак за одење во кревет.

 

Ако бебето се уште не спие, тоа може да биде сигнал дека нешто друго го мачи. Можно е да залетало прашина,бубачка, па затоа треба да се провери, така што триењето нема да ја направи ситуацијата уште покомплицирана. И можеби "протестира", исто така, поради сувиот воздух во собата, што ги суши очните канали.

Оставете коментар