Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Физички активности во бременоста

Физички активности во бременоста

Ако планирате да останете бремени, би било одлично пред тоа да ги зацврстнете мускулите и да вклучите вежби за одржување на рамнотежа. Во тек на бременоста правете се што можете, колку можете и кога можете. Во третиот триместар кога вашето тело многу ќе отежне, тогаш е најдобро да ги избегнувате вежбите кои ги оптеретуваат зглобовите.

Пливајте, шетајте, одете на јога. Златно правило е дека во бременоста можете да правите се што сте правеле и порано доколку тоа го одобри вашиот лекар.

Со ова правило важи и тоа дека ако во минатото не сте се бавеле со некој спорт, сега не е време да се пробувате во него.

Оние денови во кои наместо физичка активност ќе изберете лежење, немојте да си префрлате себеси туку уживајте во одморот.

Сакајте го вашето тело и промените кои му се случуваат.

Оставете коментар
Close