Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Каша од ориз, цвекло и пилешко 8 +

Каша од ориз, цвекло и пилешко 8 +

СОСТОЈКИ:

цвекло

2  супени лажици ориз

40-50 гр пилешко

Морков

малку кромид

ПОДГОТОВКА:

1. Оставете го оризот да отстои во ладна вода најмалку еден час пред подготовката.

2. Измијте го цвеклото и гответе го во посебен сад заедно со кората околу еден час.

3. Исечете го пилешкото во ова време и исчистете го кромидот и морковот и исечете ги на мали парчиња. Истурете го месото и зеленчукот во вода и нека вријат половина час. На половина од времето за готвење, додадете го оризот и продолжете со подготовката на оброкот додека не се омекнат сите состојки (за уште 15-20 минути). Можете да го готвите одделно онолку долго колку што сакате, а потоа се да соедините на крајот.

4. Кога цвеклото ќе се свари, почекајте додека не се излади и нежно отстранете ја кората. Изблендирајте го во блендерот со додавање на водата што претходно сте ја извадиле.

5. Прелијте го зготвениот ориз со сос од свекло, промешувајте и можете да го понудите овој вкусен, здрав и интересен оброк на бебето ...

ЗАБЕЛЕШКА:

Бидете внимателни, ако вашето бебе не е љубител на оваа храна додадете малку сос од цвекло за да се избегне неговиот доминантен вкус.

Во зависност од возраста на бебето можеби се ќе треба да изблендирате. Добар апетит !

Оставете коментар