Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Кашичка од праски и кашичка од тиквички

Кашичка од праски и кашичка од тиквички

Пресечете на пола три зрели, меки праски и извадете ја семката. Ставете ги во тенџере свртени надоле и додајте пола шолја вода. Варете ги на среден оган помеѓу 10 и 12 минути, додека не станат сосема меки и додека кожата не се одвои. Оладете ги и излупете ги. Ставете ги праските и течноста во која се вареле во блендер и направете пире. Ако е потребно, додадете уште малку вода. Послужете ја кашичката кога ќе биде сосема ладна.

Излупете ги тиквичките и исечете ги на кругови со дебелина од околу 5 милиметри. Варете ги на пареа додека не станат сосема меки. За тоа е потребно околу 8 минути. Исцедете ги добро и исушете ги од водата, па ставете ги во процесор за храна. Миксирајте ја кашичката додека не стане сосема глатка. Затоа што тиквичките се полни со вода, во оваа кашичка не е потребно да се додаваат течности.

Оставете коментар
Close