Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Оброк во кој малечките ќе уживаат: Брокули во бешамел сос

Оброк во кој малечките ќе уживаат: Брокули во бешамел сос

На овој начин, малечките сигурно ќе обожаваат брокули.

Ако сакате вашите деца да јадат зеленчук, тогаш пробајте го овој рецепт за брокули.

Потребно ви е:

2 раце брокули

Кашкавал (по желба)

За бешамел:

2 лажици масло или лажица путер

Една лажица брашно

2 dl млако млеко

Сол

Припрема:

За да направите бешамел сос ставете го путерот или маслото во тавче. Кога ќе се загрее додајте брашно со константно мешање. Веднаш после брашното додајте млеко и нека се крчка на тивок оган 5-10 минути додека не се соедини. Цело време мешајте. Посолете по желба.

Броколите кратко се бланшираат, потоа се ставаат во ватростална чинија, се прелеваат со бешамел сос и преку нив се ренда кашкавал. Се запекува во рерна кратко на пет минути само за кашкавалот да фати кора.

 

 

 

 

Оставете коментар