Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Овошје кое децата највеќе го сакаат

Овошје кое децата највеќе го сакаат

Кое свежо овошје се најде на листата со намирници кое им е најомилено на малечките прочитајте подоле во текстот.

Едно јаболко дневно е најдобра превентива кажуваат лекарите. Повеќе од 18% од децата го одбираат јаболкото во однос на било кое друго овошје.

Студијата која ги анализира прехрамбените навикикај 3000 деца на возраст од две до шеснаесет години, утврди дека децата во просек јадат по 1,25 парчиња овошје дневно.

 

Ова се овошјата кои децата најчесто ги одбираат

Јаболка – многу богати со влакна, јаболката се варат подолго, што значи дека подолго ќе бидете сити, што ги прави одлична ужина во попладневните саати.

Банани – главно составени од влакна, богати се со калциум и се одличен извор на енергија, посебно за почетокот на денот.

Лубеница – лубеницата и дињата се преполни со хранливи состојки и овозможуваат многу енергија.

Цитрусно овошје – овошјето како што се портокалите богати се со витаминот Ц, фолат и калциум.

Јагоди – јагодите, боровниците и разните други зрнести овошја содржат антиоксиданси кои се корисни за Вашето здравје, почнувајќи од имунолошкиот систем до мозокот.

Праски – содржат некои каротеноиди и витамин Ц.

Грозје – кожата од црвеното грозје содржи пигменти кои се борат против ракот и се одлична  алтернатива за шеќерите.

Оставете коментар